Sigara zammı firmalardan geldi

Sigarada son dakika sürprizi yaşandı. Devletten beklerken zam golünü sigara firmaları attı. Zam oranı yüzde 20'lere vurdu.

Sigara zammı firmalardan geldi
Son Güncelleme: 15:39 02 Ocak 2013, Çarşamba

 Sigaraya yapılacak olan zam sinyali yılbaşından önce gelmişti. Planlanan yüksek zammı devletin ÖTV artışıyla yapacağı söyleniyordu.

Devlet sigarada son dakika değişikliği yaptı ve yüksek ÖTV zammından vazgeçti. Beklenen yüzde 65 olan ÖTV vergisinin yüzde 69'a çıkacağıydı, yapılan yüzde 0.25'lik bir ÖTV artışı oldu.

Devlet ÖTV'de yüzde 4'lük bir artış yapmış olsaydı bunun sigara fiyatlarına yüzde 20 olarak yansıması bekleniyordu.

SİGARA FİRMALARI ÇARPTI

Devlet ÖTV zammını cüzi oranda tutunca sigara firmaları fırsatı kaçırmadı. İlk açıklama piyasanın en büyük üreticisi Philsa'dan geldi.

Philsa bütün sigara markalarına 1 liralık artış kararı aldı. Bu zam beklenenden yüksek oldu. Bu kez ÖTV bahaneleri de yok üstelik.

Philsa zammı yüzde olarak değil de bütün sigaralarına 1 lira olarak uyguladı. Bu yöntemle de en düşük fiyatlı sigaralarındaki zam oranı yüzde 30'ları bulmuş oldu.

PİYASAYA YÖN VERECEK

Philsa'nın yaptığı bu uyanıklık, diğer sigara firmalarına da örnek teşkil edecek. Henüz diğer üreticilerden yeni zam rakamları gelmedi ancak Philsa, devletin vazgeçtiği yüksek zammı cebine indirerek piyasaya yön vermiş oldu.

Tahminler diğer sigara firmalarının da ÖTV'nin düşük kalmasıyla ortaya çıkan zam farkını ceplerine indirme yolunda karar almaları yönünde.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


Üye girişi yapılmadan gönderilen yorumlar Misafir adı ile yayınlanır

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sonsayfa.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Facebook Sayfamız