Şehit ve gazi yakınlarına müjde

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, şehit yakınları ve Gazilerin haklarını genişleten 5 kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu.

Şehit ve gazi yakınlarına müjde
Son Güncelleme: 17:09 02 Kasım 2011, Çarşamba

Teklifler, İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibi Şeref Aylığı Bağlanması, Terörle Mücadele, Yükseköğretim, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası ile Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında kanunlarda değişiklik öngörüyor.

GAZİ ÇOCUKLARINA MAAŞ VE ÜNİVERSİTE KONTENJANI

Tekliflere göre, İstiklal Savaşı, Kore ve Kıbrıs gazilerinin aylıkları, brüt asgari ücret düzeyine yükseltilecek. Bu aylık, başka bir gelir veya aylık alınıp alınmadığına ya da bir işte çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın kesintisiz ve tam olarak ödenecek. Gazinin ölümü halinde, bu aylığın çocukları ile anne ve babasına da yüzde 25'i oranında bağlanacak. Gazi çocuklarına da iş imkanı ve üniversite kontenjanı olanağı tanınacak.

ŞEHİT YAKINLARINA İKİ İŞ İMKANI

Şehit yakını ve malul gazilere verilen iş imkanı birden ikiye yükseltilecek. İş imkanından yararlanacak şehit yakınlarına anne ve baba da dahil edilecek. Şehit çocuklarına, şehit anne veya babalarının mesleği olan kadrolara atanma hakkı ile kamu idarelerinin, şehit yakınları ve malul gazilerin istihdamı için ayırmak zorunda olduğu kadro oranı yüzde 1'den yüzde 1,5'e yükseltiliyor.

Elektrik ve doğalgaz kullanım bedeli ile sabit telefon görüşme ücretlerine en az yüzde 40 indirimli tarife uygulanacak. Yüzde 25 artırımlı verilen görev malullüğü aylığının en az brüt asgari ücret tutarı kadar olmak üzere yüzde 50 artırımlı bağlanacak.

Şehit anne ve babasına yaş şartı ve muhtaçlık aranmaksızın yüzde 25 aylık bağlanacak.

Şehit, malul ve gazi çocuklarına da üniversite kontenjanı uygulaması yapılacak.

TEKLİFLERİN GEREKÇESİ MİLLETİN KENDİSİ

Kalaycı, tekliflerin gerekçesinde, şehit ve gazilerin, milletin asırlarca dimdik ayakta durmasının yegane dayanakları olduğunu ifade etti.

Mustafa Kalaycı, şehitlerin yakınlarına ve gazilere bağlanan aylıkların, onların hizmetleriyle ölçülmesinin söz konusu dahi edilemeyeceğini belirterek, ''Ancak, bu vatan için canını feda eden şehitlerimizin yakınları ile gazilerimizin geçim sıkıntısı içinde bulunmaları da asla kabul edilemez'' dedi.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


Üye girişi yapılmadan gönderilen yorumlar Misafir adı ile yayınlanır

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sonsayfa.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Toplam 5 adet yorum eklenmiştir.
10 Ocak 2014 20:10

gazi cocugu ankara

arkadaşlar size yakın valiliğe yada kaymakamlığa gidin gitmrden önce yanınızda olması gereken evraklar var 1 adet fotoğraf 1 adet sgk dan alınan resmi yazı arkadaşlar maas yazısı...arkadaşlar size yakın valiliğe yada kaymakamlığa gidin gitmrden önce yanınızda olması gereken evraklar var 1 adet fotoğraf 1 adet sgk dan alınan resmi yazı arkadaşlar maas yazısı değil gazinin hangi maddeden ve rütbesini bildiren a4 kâğıdını alın ben 2 kere gittim sgk ya en son doğru kâğıdı aldım yardımcı olmak isterim numaram 0532 739 84 51 ben evrakları verdim inş sizde kısa zamanda halledersiniz şimdiden hayırlı olsun » Yorumun Devamı

10 Ocak 2014 20:06

a

17 Ocak 2012 23:32

Gazi Çocuğu

SelamunAleyküm Ben Gazi Çocuğuyum. Babam Kıbrıs Gazisi ve 10 yıl oldu vefat edeli Gazi Çocuklarına Devlet İş İmkanı SağlıyormuŞ Bu Konuda Yardımcı Olursanız Çok Sevinirim Lütfen...SelamunAleyküm Ben Gazi Çocuğuyum. Babam Kıbrıs Gazisi ve 10 yıl oldu vefat edeli Gazi Çocuklarına Devlet İş İmkanı SağlıyormuŞ Bu Konuda Yardımcı Olursanız Çok Sevinirim Lütfen Cevaplarınızı Bekliyorum.» Yorumun Devamı

05 Ocak 2012 22:47

gazi yakını

sayın şehit yakını öyle diyorsunda peki nerde adamlar kasım ayında önerge vermiş kaç ay oldu halen bir gelişme yok bunlardan gazi yakınlarıda yararlanacakmı bir bilgin varmı

05 Aralık 2011 11:26

şehit yakını

ya zaten yasa çıkmak üzere mhp daha yeni kanun teklifi veriyor bu nasıl iş başbakan açıklamadımı iş tamam diye bakanlar kurulunda diye

Facebook Sayfamız