En düşük emekli maaşı ne oldu

Erdoğan emekli maaş zam oranının ilk 6 ayda en düşük yüzde 20.4, en yüksek yüzde 4,5 olacağını açıkladı. En düşük emekli maaşı 683 TL oldu.

En düşük emekli maaşı ne oldu
Son Güncelleme: 13:15 05 Ocak 2010, Salı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, emekli maaşlarına ilk altı ay için yüzde 4.5 ile yüzde 20.4 arasında zam yapıldığını açıkladı. Buna göre emekli maaşlarında en az 63 lira, en çok 101 lira artış yaşanacak. Ocak ayı itibariyle yeni emekli maaşlarının en düşük hali şöyle oluştu: SSK Emeklisi 683 TL, SSK Tarım Emeklisi 480 TL, Esnaf Emeklisi 555 TL, BAĞKUR Emeklisi: 380 TL

Öte yandan Erdoğan, yeni istihdam sağlayan işletmelerin SSK paylarının da 2010 yılı boyunca devlet tarafından ödeneceği müjdesini verdi.

KRİZ TEĞET GEÇECEK DEDİM
Erdoğan konuşmasına ekonomik değerlendirmeler yaparak başladı. "Küresel krize rağmen 2009 yılı Türkiye için o ölçekte çetin bir yıl olmamıştır. Kriz tüm dünyada etkisini ağırlaştırmışken ben "kriz teğet geçecek" derken bu sözüm hafife alındı. Ben bir temenniyi dile getirmedim, beklentilerimi söylemedim.. Tam tersine ekonominin gücün büyüklüğünün farkında olarak bu açıklamayı yaptım. IMF ve OECD gibi kuruluşlar da bu tespiti yaptı.

O PARALAR MİLLETİN CEBİNDEN ÇIKTI
Şimdi 2010 yılı için dünyanın önemli ekonomik kaynakları Türkiye'yi en hızlı büyüyecek ülkeler arasında gösteriyor. Bizim de temennimiz tahrifatın bir an önce aşılmasıdır. Krizin başladığı günden itibaran sadece Amerika'da 158 banka battı. Bizde ise tek bir bankamız batmadı. Ciddi bir zorluk da yaşamadı. Neden? Dirençli denetim altında olan bankacılık sistemi inşa ettik. 21 banka fona devredilmişti kimlerin döneminde battığını biliyorsunuz.  Zarar milletin cebinden çıktı.

2010 yılında IMF ve OECD Türkiye için büyüme tahmini yüzde 3.7. Bizim tahminimiz yüzde 3.5. 2010 yılında Güney Kore'den sonra en fazla büyüyecek ülke olarak gösteriliyor. Enflasyonu yüzde 6.5'a çektik. İhracatı hamdolsun 102 milyor dolara ulaştırdık. Varlık barışı uygulmasından tam 47 milyar 302 milyon TL vergi beyan edildi. 1.5 katrilyon vergi tahakkuk ettik. Eğer bu güven olmasaydı bu neticeyi alamazdık.

BU MİLLET SİZİ İKTİDAR YAPMAZ
7 yıl boyunca ulusal ve uluslararası krizlere şahit olduk. Ama Türkiye güçlü iktidarıyla belirsizlik noktalarını aştı. 7 yıldır bunu yapıyorlar. Her seferinde yanıldılar ama bu karamsarlıklarından da vazgeçmediler. Şimdi de seçim diyorlar. İnanın aklı selim sahibi bir insan bu ifadeyi kullanmaz. Türkiye sevdası değil ben "Türkiye'ye nasıl bir tuzak kurarım" anlayışıdır. Yatırımcı ülkesinde yatırım yaparken önce istikrara bakar. Güvene bakar yoksa yatırım yapmaz. Muhalefet olarak yapacağınızı değil de olumsuzluk adına konuşursanız bu millet sizi iktidar yapmaz. Benim milletim soruyor. Sen ne yapacaksın? Sen ne yapacağını söylemiyorsun ki.

BAHÇELİ'YE CEVAP
Bahçeli'nin 2010 yılı daha zor geçecek açıklamasına da gönderme yapan Erdoğan, "2010 zor geçecek diyorlar. Daha ilk günden "bittik öldük" diyorlar. Bunlar ya ciddi özgüven eksikliği ya da içinden geçeni söylüyorlar. 2010 Türkiye için 2009'dan daha parlak bir yıl olacaktır. 2010 Türkiye için başarılarla dolu bir yıl olacaktır." dedi.

HALKIMIZI ENFLASYONA EZDİRMEDİK
Hiç bir zaman vatandaşın cebindeki paraya göz koymadık. Utanmadan çıkılmadan vatandaşın cebindeki paraya göz koymakla itham ediyorlar. Biz hiç bir zaman vatandaşı enflasyona ezdirmedik. Paranın değerini artırmaya çalıştık. Bunlar sıkıştığı zaman darphane para basmıyor muydu? Türkiye yüzyılın krizini tamamen yerli politikalarla çözüyor.

KRİZİ MİLLETE ÖDETTİLER
Krizin bedelini milletimize yüklediler. Çalışanlara bedel ödettiler. Siyaseti kötü yönettiler, bedelini yoksula ödettiler. Beceriksizliğin bedelini çiftçiye, işçiye, sanayiciye ödettiler. Güya maaşlara zam yapıyorlardı. Yüksek faizlerle bunun fazlasını geri alıyorlardır. Küresel kriz var diye faturayı ücretlilere kesmedik. Acaba nasıl destek verebiliriz dedik. 7 sene boyunca işçi, memur, emeklinin ücretini enflasyona yüklemedik. Alın terini gasp etmedik. Bakınız göreve geldiğimizden bu yana, devletin borçlanma faizi yüzde 63 idi, tek haneli rakama indik. 7'ye kadar düştük. Bu far çok açık net ortada. Yüzde 54 gibi fark var. Bu farkı halkımıza ödetmedik. Enflasyon yüzde 30'du şimdi yüzde 6.5. Aradaki fark vatandaşımın cebinde kaldı.

HANGİ YÜZLE ÇİFTÇİYİ ALDATIYORSUN
Benim esnafım Halk Bankası’ndan kredi alıyordu, ödediği faiz yüzde 46. Şimdi nerede tek haneli rakama düştü. Ziraat Bankası işçiye çiftçiye kredi veriyordu, faiz oranı yüzde 59’du. Şimdi neredeyiz. Bakın yine tek haneli rakamlarla, 7-13 arasında değişiyor.  Şimdi hangi yüzle kalkıpta işçiyi çiftçiyi memuru esnafı aldatıyorsun. Verilen kredilere baktığınız zaman mukayese edilir gibi değil. 1’e 5, 1’e 10’a katladık. Bütün bunlar memurumuza, işçimize olan yaklaşımdır. Bu bankalarımızı da batırmadık. Ziraat Bankası Halk Bankası çökmeye gidiyordu. Bu bankalar şimdi rekabet içindeler. Bakınız emeklilerin gözü kulağı burada.

BİZ YAPTIK BİZ!..

Buradan tüm memur ve işçi kardeşlerime sesleniyorum. 13 kartilyon nema parası birikti. Hepsi de bu meseleyi hasır altı etti. Bunlar senim tekel işçimi seviyorlardı da niye ödemediler. Benim memur kardeşimi seviyorlardı da niye ödemediler. Hiç gündemde yokkken KEY ödemelerini gündeme getirdik. Emlak Bankası'nın Ulus'taki tozlu arşivleri açıldı ve 5.5 milyon hak sahibine KEY ödemesi yapıldı. Doğru dürüst liste bile yapmamışlar. Diğer hak sahiplerini de tespit edip ödemelerini yapacağız. Hangi iktidar yaptı? CHP mi, ANAP mı yaptı? Biz yaptık biz..

BEKARA KARI BOŞAMAK KOLAY
Çalışanlar için bir reform yaptık. Çalışanların standartlarını yükseltmek için önemli adımlar yaptık. Bir işçi kardeşim Çalışma Bakanlığı'na şikayette bulunuyor, Ankara'ya gönderiyor. Süreç uzuyor. Dilekçe verilen tarih ile sonuç arasındaki tarih 8 ay. İŞu anda bu süreyi 15 güne indirdik. 1 Mayıs hükümet döneminde resmi tatil oldu. Asgari ücret ilk kez bu kadar arttı. Muhalefet hep bunlara saldırıyor. Bekara karı boşamak kolay. Nasıl olsa onlar için risk yok. Hep atıyorlar bol keseden. Sizi de gördük. Para bastın, modern hırsızlıkla ceplerden çaldın. Bizim paramızın dünya paraları karşısında değeri olacak. TL deyince durum farklı. Net asgari ücret 2007 sonunda 184 liraydı şimdi 577 lira oldu. Tam yüzde 214 oranında artırdık. Bakın emeği insanın en kutsal değeri olarak görüyoruz.

TEKEL İŞÇİLERİNİN EYLEMİ
Tekel eylemi üzerinden hükümeti hedef gösterenlere soruyorum siz işçi için bugüne kadar ne yaptınız? 1 Mayıs'ı niye siz tatil etmediniz?.  Parti otobüsüyle oraya götür. Güya oy devşirecek. Olay tamamen ideolojiktir. Bir muhalefet başkanı kalkıp da, parti otobüsüyle onları parti merkezine götürmek siyasi nezakete sığar mı?  Böyle bir mantık olmaz. Bu sizin işçiye samimi olduğunuzu göstermez. Yiğit işte gerek işte. Sen ne yaptın diye sorarlar. İsterdim ki işçi kardeşlerimden biri çıksın da ‘sen hükümetin zamanında ne yaptın bize?’ diye sorsun..

Bağlı oldukları Tek Gıca İş'in başkanıyla Türk-İş'i toplantıya davet ettik. Görüşme sonunca TEKEL'i özelleştiriyoruz dedik. İhbar ve kıdem tazminatınızı ödeyeceğiz dedik. Dediler ki seçimden sonra çözeceğiz, bakın isterseniz 4C kapsamına girmek isteyenler olursa çalıştırmaya devam ederiz dedik. Biz diğer iktidarlardaki özelleştirmelerde çalışan işçileri de 4C kapsamına aldık. Yeni düzenleme yaptık.

TEKEL İŞÇİSİNE HER ŞEYİ YAPTIK
TEKEL'li işçilere söylüyorum. 10 ayı 11 aya çıkardık. Dedik ki ilkokul mezunlarının maaşı düşüktü, biz dedik bu çalışmayı arkadaşlara yaptırdım, ilkokul mezunlarının maaşlarını yüzde 17,4 artırdık. Lise mezunlarının maaşlarına 15,8 oranında yaptık zam. Yüksek öğrenim mezunlarına yüzde 14.3 zam yaptık. Bakın bizden öncekilerin yaptığını yapmadık. İşçiyi sokağa terk etmedik. Onlara sahip çıktık. Ücretlerini iyileştirmeye çalıştık. Biz meseleye iyi niyetle yaklaştık. TEKEL'li kardeşim ihbar, kıdem tazminatını değerlendir. 4C'den de alacaksın. Böylece geçim koşulların, sosyal güvencede de kaybın olmayacak. O zaman yapmak istediğin ne? "Bunları istemiyoruz, aynı biçimde başka yerlerde çalıştır" Kusura bakma her meslek erbabını olması gereken yerde çalıştırıyoruz. Kimse kusura bakmasın tüyü bitmemiş yetimin hakkı kimseye yedirtmeyiz.

BOŞ DEPOLARDA 10 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLİYOR
Devlet başarıyla yönetilmeli. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı yedirilmemeli. Hiçbir zaman hak ve hukukun zedelenmesine göz yummadık. CHP'nin MHP'nin vekilleri de bu kardeşlerin arasına karışıyorlar. Hakaret ediyorlar. Parti teşkilatına gidiyorlar. Bu hükümetin uygulamaya koyduğu bir karardır. Bu depoları tutup depolardan, boş depolarda 10 bin istihdam ediliyor. Yazık değil mi? Tüyü bitmemiş yetimin hakkı ne olacak? Kıdem ve ihbarlarını para olarak verelim. Hakkaniyetle olaylara yaklaşmaya çalıştık. Bundan sonra da aynı hassasiyeti göstereceğiz. TEKEL'li kardeşlerimizin bunu iyi görmelerini istiyorum, istismara alet olmamalarını rica ediyorum.

SEKA'YA GİT DE KENDİNE GEL SAYIN BAYKAL
Gelenler bu tuzağın aktörü olarak geliyor. Baykal SEKA'ya da gitti. Yanınan vekilleri aldı gitti. SEKA parkında iyice dinlen de kendine gel Baykal. Biz gerçeklerin peşindeyiz.

EMEKLİ MAAŞLARINI AÇIKLADI
Önceki hükümetlerden farklı olarak devrim niteliğinde düzenleme yaptık. 1999'da çıkan yasada bir önceki ayın TÜFE oranlarına maaşlar endekslenmişti. Kendi hakline bırakılsaydı emekliler enflasyon oranında bir artışla yetiencekti.

Emekli maaşını hatırlayın 75-100 TL gibi artış yaptık. Sonra enflasyon üzerinde artırdık. 2002'den 2009'a kadar en düşük SSK emeklisinişn maaşı 27,6, Bağkur yüzde 71, 7 oldu. Memur-emekli aylığı yüzde 15.8 arttı. Bunlar reel artışlar, enflasyondan arındırılmış. Biz yetinmiyoruz. Emeklilerimizin fazlasını hakettiğini biliyoruz.

2010 yılının ilk 6 ayı için en düşük emekli aylığını \\\\% 20.4; en yüksek emekli aylığını da \\\\% 4.5 oranında artırıyoruz.
 artış 7.3 milyon emekliyi kapsıyor. İlk 6 ay için en düşük emekli aylığı yüzde 20.4, en yüksek emekli aylığı da yüzde 4.5 oranında artırıyoruz. Yüzde 3'lük TÜFE farkı ile en düşük emekli maaşı yüzde 24.2, en yüksek maaş yüzde 7.6 oranında artıyor. Bu iyileştirmeyle emekli aylıklarında ilk 6 ay için en az 63 lira, en çok 101 lira artış olacak. Yılın tamamında ise emekli maaşlarına en az 74, en çok 172 lira artış yapıyoruz. 601 lira olan en düşük SSK emeklisi maaşı 683 liraya, tarım SSK'lısı aylığı 480 liraya, esnaf emeklisi aylığı 555 liraya, en düşük Bağ-Kur tarım emeklisi aylığı da 380 liraya çıkıyor.

2010'UN MAAŞINI BELİRLEDİK

Bu artış SSK İŞÇİ- TARIM- BAĞKUR ESNAF VE TARIM EMEKLİLERİ OLANLARUI KAPSIYOR

İLK 6 AY İÇİN EN DÜŞÜK AYLIK YÜZDE 20,4

EN YÜKSEK AYLIĞI YÜZDE 4,5 ORANINDA ARTIRIYORUZ

2010 YILI İÇİNDE TEMMUZDA TÜFE ARTIŞLARIYLA BİRLİKTE YÜZDE 24,2

EN YÜKSEK AYLIK ALANLARIN MAAŞI DA YÜZDE 7,6 ORANINDA ARTIYOR

İLK ALTI AY İÇİN EN AZ 63 LİRA EN ÇOK 101 LİRA ARTIŞ OLACAK

TÜM SENE EMEKLİ MAAŞLARINA EN AZ 74 LİRA

EN ÇOK 172 LİRA ARTIŞ YAPIYORUZ

601 LİRA OLAN EMEKLİ AYLIĞI 683 LİRA

TARIM SSK AYLIĞI 480 LİRAYA

EN DÜŞÜK ESNAF AYLIĞI 555 LİRAYA

BAĞKUR TARIM EMEKLİSİ AYLIĞI 380 LİRAYA ÇIKIYOR

YENİ İSTİHDAM SAĞLAYANA TEŞVİK
Orta vadeli programda kararlaştırılan mali disiplini bozmasına izin vermeyeceğiz. Emeklilere hayırlı olmasını diliyorum.
Bildiğiniz gibi kriz sürecinde işsizliğin artışını önlemek için bazı tedbirleri koymuştuk. Şimdi kısa çalışma ödeneğini ödemeye devam ediyoruz. İşsizlik ödeneğinden maaş alanların ödemelerini devam ettiriyoruz. Sosyal güvenlik primlerini de biz ödemiştik. 32 bin 658 işçimiz yararlandı. Yine ödeme uygulamamız devam edecek. Teşviklerden yararlandı herkes. Kriz için tüm tedbirler olumlu sonuçlar verdi. İşsizliği yüzde 13,4 seviyesinde tutulmuş olması da teşviklerin sonucudur. İşsizlikle mücadele çerçevesinde tüm Türkiye'de ekim sonunda yeni bir istihdam sağlayan işyerlerinin paylarını 2010 boyunca biz ödeyeceğiz. Çalışma Bakanlığımız hazırlıklarını yaptı. Bunu da en kısa zamanda başlatacağız. Tekrar hatırlatıyorum. Bu tür teşvikleri yaparken orta vadeli programda belirlenen mali disiplini bozmuyoruz. Muhalefete diyorum ki "Sen ne yapacaksın?"

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


Üye girişi yapılmadan gönderilen yorumlar Misafir adı ile yayınlanır

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sonsayfa.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Toplam 1 adet yorum eklenmiştir.
04 Nisan 2011 03:49

Emekli agliyor

Bize bu kadarcik maasla gecinme sanatini,ögretmeye calisanlara sesleniyorum.Etin tadini unuttuk.Pazarada toplanmak üzere gidiyoruz.Ekmegimizide büyük hipermarketlerden,bir kac gün kalmis...Bize bu kadarcik maasla gecinme sanatini,ögretmeye calisanlara sesleniyorum.Etin tadini unuttuk.Pazarada toplanmak üzere gidiyoruz.Ekmegimizide büyük hipermarketlerden,bir kac gün kalmis ucuzlatilmis ekmekleri ailarak donduruyoruz.Protein alamadigimiz icin kafamizda calismiyor.,aslinda kafamizin calismasinida pek isteyende yok.Bir asgari emekli olarak gecen yil evimi 4 kez sel sulari basti.Tüm esyalarim cöpe gitti.Bu maasla ne yapabilirim.Kislik odun kömürde yettiremedigim icin evde tekstiller yakmaya basladim.ALLAH bunlari görmüyormu.Ayrica ben hasta tek böbrekle ve kanser tedavilerinden cikmis insan olarak borc denizinde boguluyorum.Enflasyon farki falan filan diyorlar.yakacak iletisim elektrik ve su kredi ödemelerinden sonra elimde kalan 50-60 lira ile ne yapacagim.Sayin basbakana bu para ile 1 ay gecinme denemesi yapmasini,sonrada elini vicdanina koymasini istiyorum.kadriyeyilmaz2011@hotmail.com» Yorumun Devamı
Facebook Sayfamız

gordum ve ona odaklandimBayan kendisini tatmin ederken ben kendimden gecmistim okadar heyecanli porno seyret dakikalar yasadimki hepsini sizlerle paylasmak porno istedimTabi ben bu goruntuyu izlerken sIkim hd porno cok sertlesmeye basladi tamamiyla oraya odaklanmistim tabi ben sex izle bayani izlerken onun zevkten cigliklari kulagima gelmeye basladi hatun cok mobil porno izle seksi ve sergiledigi guzel vucudu paha sex hikayeleri bicilemez bir durumdaydi bende onu izlerken mastirbasyon porno yapmaya basladim ve bayana isaret porno izle vermeye calistim cok basarili oldum mobil porno beni farketti ve hic toparlanmadan beni evine davet porno izle etti ve delice sikip burnuma bosaldi