Hurda araç sahiplerine müjde

Maliye Bakanlığı'ndan hurda araç sahiplerine müjde var.

Hurda araç sahiplerine müjde
Son Güncelleme: 21:23 03 Kasım 2010, Çarşamba

Bakanlık model sınırını yükseltti. Daha önce 1979 model ve öncesi araçları kapsayan Ulaştırma Bakanlığı tebliği yeniden düzenlendi. Yeni tasarıyla birlikte araç modeli 1985'e kadar çekildi. Peki hurda alımı yapan merkezler nerede?

Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu'na ait hurda müdürlükleri Kırıkkale, İzmir-Aliağa ve Kocaeli-Seymen'de bulunuyor. Yani hurdaya ayırmayı düşündüğünüz aracınızı bu noktalara götürüp teslim etmeniz gerekiyor. Teslimden sonra yapılması gereken bir kaç işlem daha var. Araçla ilgili durum raporu, aracın ağırlığını gösteren kantar fişi, aracın hurdaya ayrıldığına dair tutanak ve ilgili dilekçe ile birlikte birde banka IBAN numarası gerekiyor. 85 model bir araç için kilo başına 1 lira 30 kuruş değer biçilirken aracın modeliyle birlikte ödenecek para da düşüyor. Yine de araç için ton başına bin liraya yakın para ödeniyor. Araç tesliminden sonra en fazla 1 ay içerisinde paranız cebinizde oluyor. Yenilenen ve araç modeli 6 yıl daha yukarı çekilen tasarıya sanayi esnafı da olumlu bakıyor. Ancak önemli bir ayrıntıyı hatırlatmak gerekiyor. Yaklaşık 140 bin aracı ilgilendiren bu tasarı kapsamına binek otomobiller değil, sadece yük ve eşya taşımak için kullanılan araçlar yani kamyon, tanker, çekici ve 16'nın üzerinde yolcu taşıyabilen otobüsler giriyor. Uygulamayla hem daha fazla güvenlik ve enerji tasarrufu, hem de daha az hava ve gürültü kirliliği hedefleniyor.

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


Üye girişi yapılmadan gönderilen yorumlar Misafir adı ile yayınlanır

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sonsayfa.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Toplam 1 adet yorum eklenmiştir.
03 Kasım 2010 15:43

bınek oto

bınek otolarda dahıl edılmelı

Facebook Sayfamız