İnsandaki kan şekeri neden düşer

Konya Özel Selçuklu Hastanesi Dâhiliye Uzmanı Dr. Sait Önal (hipogliseminin) düşük kan şekeri son derece önemli bir sağlık sorunu olduğu ifade etti.

İnsandaki kan şekeri neden düşer
Son Güncelleme: 11:14 14 Nisan 2010, Çarşamba

Konya Özel Selçuklu Hastanesi Dâhiliye Uzmanı Dr. Sait Önal (hipogliseminin) düşük kan şekeri son derece önemli bir sağlık sorunu olduğu ifade etti. Dr. Önal, kan şekerinin 50 mg altına düşmesi sonucu gelişen bu duruma zemin hazırlayan nedenlerin ortadan kaldırılması ile bu hastalığın önlenebileceğini anlattı. Bu sebeple de hatalığın nedenlerinin, belirtilerinin, gelişiminin son derce dikkatli gözlenmesi gerektiğini iletti.

”Konya Özel Selçuklu Hastanesi Dâhiliye Uzmanı Dr. Sait Önal, (hipogliseminin) düşük kan şekeri nedenleri hakkında şunları söyledi:

“Gereğinden fazla insülin kullanmak, düzensiz beslenmek, aşırı egzersiz, ilaçların yanlış zamanlarda kullanılması, alkol kullanımı, sindirim güçlüğü, mide boşalmasının gecikmesi... Gibi problemler hastalığın nedenleri arasında yer alır. Hastalığın belirtileri herkes tarafından kolayca anlaşılabilen bariz sebeplerdir. Aniden ve farklı şiddetlerde gelişecek bu durumun belirtileri arasında açlık, titreme, terleme, karıncalanma hissi, nefes darlığı, çarpıntı, huzursuzluk, şuur kaybı vs. olabilir. Hipoglisemi bu anlamda hayati önem taşır” dedi.

Kan şekeri ölçme aleti ile kişilerin kendi kan şekerlerini hemen ölçebileceğini aktaran Dr. Sait Önal yapılacaklar arasında da, “diyabetli hastalar yanlarında mutlaka kesme şeker taşımalıdır. Ara öğünleri ihmal etmemelidir. Diyabetli kişinin çevresindekiler de hipoglisemi konusunda bilgi sahibi olmalı ve hastayı yönlendirmelidir” dedi.

Kaynak: www.sonsayfa.com

Haberi Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


Üye girişi yapılmadan gönderilen yorumlar Misafir adı ile yayınlanır

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sonsayfa.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Toplam 1 adet yorum eklenmiştir.
13 Mart 2014 11:02

neşe şahan

Kan şekerim son günlerde hep düşüyor.Kendimi çok yorgun ve halsiz hissediyorum.

Facebook Sayfamız