Nihat Ağdemir - Akşener parti kuruyor - Sonsayfa Haberler Son Dakika
Aksener-parti-kuruyor

Akşener parti kuruyor

Nihat Ağdemir
sinemavizor@gmail.com

Son Güncelleme: 09:12 01 Aralık 2016, Perşembe

MHP’de 1 Kasım sonrasında başlayan ve aylarca devam eden olağanüstü kongre savaşı, 15 Temmuz sonrasında siyasi atmosferin değişmesiyle bitti. 17 Temmuz sonrasındaki gelişmelerin durulmasını bekleyen Meral Akşener kararını verdi ve partisini kuruyor. MHP Disiplin Kurulu tarafından partiden ihraç edilen Meral Akşener'in yeni hamlesi merakla bekleniyordu. İhraç kararından sonra tüm yolları tıkanan ve parti içinden sürekli taraftar kaybeden Akşener B planını devreye aldı. Akşener’in partiyi kurmasında yakın çevresinin ve muhalefet arayışında olan eski tüfeklerin etkili olduğu iddia ediliyor.

İhraç kararına müteakip muhalif isimlerin yanında yer alan bazı isimlerin ve imzacı üst kurul delegelerinin genel merkeze gelerek, “imzalarını çektikleri ve artık Bahçeli’nin yanında yer alacakları” bilgisi Akşener’in adımlarını hızlandırmasına sebep oldu. Akşener çalışmalarında “MHP’de tüm kapılar kapandı” düşüncesini işliyor ve “Yeni bir parti” fikri üzerinde çalışıyordu.

Meral Akşener’in umutlarının kesilmesinde en önemli etken ülkücü tabanda oluşan “ülkenin bekası tehlikedeyken kişisel gelecek ve koltuk kavgasına girilemeyeceği” kanaati… 

BAHÇELİ’NİN UMUTLARI, SİYASİ MANEVRALARI 

17 Temmuz darbe girişiminde Bahçeli’nin sergilediği tavır; millet ile MHP’yi biraz daha yakınlaştırdı. Özellikle Ak Parti içindeki milliyetçiler ile MHP’li taban yakın temas içine girdi. Bu gelişme her ne kadar risk gibi görünse de Bahçeli’yi bir anda risk almaya itti. Zira milliyetçi kanadın Ak Parti’ye kayan kısmının yeniden partiye kazandırılması Bahçeli açısından çok önemli. Bunun da tek yolu siyasi temas. Bahçeli bunu çok iyi anladı.

Özellikle son olağanüstü kongre sürecinde parti içi hamlelerde daha fazla hareket alanı kazanan Bahçeli, partiyi bölme girişimi olarak gördüğü muhalif hareketin figürlerini daha güçlü ve rahat hamlelerle ve daha fazla fırtına koparmadan tasfiye etmenin zemini yakaladı. Bu sayede Akşener ve Özdağ gibi çok önemli isimleri tasfiye etme imkanı buldu.

TUĞRUL TÜRKEŞ’İN SON AÇIKLAMASI VE BAHÇELİ’NİN YANITI 

Tuğrul Türkeş MHP’yi en iyi bilen isimlerin başında geliyor. Türkeş yaptığı son açıklamada, MHP lideri Bahçeli’nin Ak Parti ile ortaklık dışında bir siyasi stratejisi olabileceğini savunmuş, Ak Parti’yi referanduma itmenin Bahçeli’nin erken seçime yönelik bir siyasi tuzağı olabileceğini söylemişti. Bahçeli cevabını devletçi tavır ve üslupla üstü kapalı vermişti. Meselenin özü bu açıklamalarda gizli.

MHP İÇİNDEKİ MUHALİFLER ve KÜSKÜNLER BASTIRIYOR 

Akşener cephesinde; erimeye maruz kalmamak için hızlı hareket etmek lazım görüşü hakim. Zira MHP içinde küçük bir kesim Erdoğan ile yürütülen çalışmalara olumlu bakmıyor. İşte Akşener’in hedefindeki kesimde bu. Muhalif kanat tam da bu noktada, siyasetlerine bir çıkış olması açısından Akşener ile birlikte hareket ediyor. Bununla birlikte küskünler olarak adlandırılan dışlanan kesim de yine bir umut olarak Akşener’i görüyor.

ÜMİT ÖZDAĞ ve YUSUF HALAÇOĞLU DESTEKLİYOR 

Bilindiği gibi Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ’ın ihracı ile ilgili olarak en keskin eleştirilerden birini Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu yapmıştı. Halaçoğlu’nun Özdağ ile birlikte parti kuruluşunda Akşener’in yanında hareket edeceği tahmin ediliyor.

KORAY AYDIN 

Genel başkan adaylarından önemli bir pozisyona sahip Koray Aydın’ın ise süreci gözlemlemesi bekleniyor. Koray Aydın’ın parti içinde kalarak kararını sonraki aşamada vereceği söyleniyor.

RUMELİ VE BALKAN GÖÇMENLERİ 

Balkan göçmeni bir ailenin çocuğu olan Akşener bu açıdan avantajlı diyebiliriz. Özellikle Trakya ve Marmara bölgesinde bulunan; potansiyelinde merkez sağ seçmeni özelliği taşıyan kanat Meral Akşener’in hedefinde bulunuyor. Ak Parti’ye karşı önyargısını sürdüren ve oylarını CHP’ye kaydıran bu kesimin büyük çoğunluğu Rumeli ve Balkan göçmenlerinden oluşuyor. Akşener’in bu alanda çalışan birçok STK ile görüştüğünü biliyoruz.

KADINLARA UZAK 

Akşener Kadın Kolları Başkanlığı yapmasına rağmen gelinen noktada kadınlar ile ilgili çalışmalara pek fırsat bulamadı. Bu anlamda Türk Halkı kendisinin kadınlar ile ilgili söylemlerini ve projelerini de pek duyamadı. Bu siyasette kendisine önemli bir dezevantaj olarak yazılacak. 

GÖZÜNÜ CHP SEÇMENİNE DİKTİ, PARTİNİN İSMİNDE CHP TADI OLACAK 

Akşener’in ekibinin; CHP siyasetinin eksikleri ve zaafları üzerinde çalıştığı da gözlemleniyor. Zira önemli bir hedef kitle de burada bulunuyor. Partinin isimlendirilmesinde CHP’den bir tad bulunacağı muhtemeldir. 

CHP’DEN İSİMLER KATILABİLİR 

Özellikle önceki dönem CHP Elazığ il başkanlığı yapan Mustafa Kemal Atikeler, partisinden istifa ederek, MHP Genel Başkan adaylarından Meral Akşener’i desteklediğini açıklamıştı. Buna benzer CHP’den sürpriz isimlerin gruba katılacağı gelen bilgiler arasında.

MEHMET AĞAR 

Mehmet Ağar milliyetçi cephede önemli bir isim. Ancak Erdoğan’ın aktif olduğun arenada siyasete uzak duruyor. Demokrat Parti geleneğinden gelen DYP’de de siyaset yapan Akşener buna rağmen Ağar’ı ikna edemedi. Ağar oluşumunun içinde şimdilik yok.

ABDULLATİF ŞENER 

Şener bilindiği gibi partisini 27 Ağustos 2012’de kapatmıştı. Bu tarihten sonra denemeleri oldu ancak başarılı olamadı. Meral Akşener ile dirsek temasında olduğu biliniyor. 

SİNAN OĞAN’I İKNA EDEMEDİLER 

Sinan Oğan mücadelesini parti içinde sürdürmeyi tercih edecek. Tüm yollar tıkanana kadar partisinden vazgeçmeyecek. Zira son gelişmeler kendisi için ciddi avantaj. Karşısında Bahçeli dışında rakip kalmayan Sinan Oğan bu açıdan ilk kurultayda avantajlı sayılabilir. Son açıklamasında “Ne parti kuruyorum ne parti kuracağı söylenen birileriyle beraber hareket ediyorum. Sonuna kadar MHP'deyim.” Dediğini biliyoruz.

Sinan Ogan’ın ihracı sonrası MHP’ye geri dönüşü kendisi için önemli bir adımdı. Sinan Oğan’ın dönüşü hukuki açıdan 1,5 yılda mümkün olmuştu. Akşener’in dönmek için bu süreye tahammülü yok. 

AKŞENER DERİN ÜLKÜCÜLERİ İKNA EDEMEDİ 

En son Oktay Vural partideki görevlerinden istifa etmişti. Bu istifanın arkasının dolu olduğu söylenmişti. Oktay Vural'ın yeni dönemde Akşener ile birlikte hareket etmesi bekleniyor. Bunun gibi örneklerin olmasının yanı sıra MHP içindeki derin ülkücülerin Akşener’e sıcak bakmadığı biliniyor. Cemaat bağlamında mesafeyi koyamaması Akşener’in en önemli eksikliği olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında bayan olması, Derin Ülkücülerin geleneğinde olmayacak bir tercih olarak Akşener’in en önemli dezavantajı. Siyaseten Akşener’in MHP geleneği tarafından tam olarak özümsenememesi de olumsuz kanaatte büyük etkiye sahip. 

Yine kurultay sürecinde çağrı heyetinde bulunan ve ihracına karar verilenlerin de Akşener ile hareket edeceği bekleniyor. 

AKŞENER’İN İLK HEDEFİ GRUP KURMAK ve BAŞKANLIK YARIŞINDA YER ALMAK 

Meral Akşener hızlı bir teşkilatlanma ile mecliste gurup kuracak çoğunluğa ulaşmayı hedefliyor. Özellikle Anayasa Referandumu ve Başkanlık görüşmelerinin yoğunlaştığı şu günlerde hamlesini kısa sürede tamamlamayı amaçlıyor. Akşener, Anayasa referandumu sürecinde Erdoğan aleyhinde bir sonuç çıkarmak için çalışmalarını sürdürecek. Yine Başkanlık yarışında da Erdoğan’ın karşısına Başkan Adayı olarak çıkmaya hazırlanıyor. Meral Akşener bununla siyasette var olduğunu ve bitmediğinin mesajını verecek. 

İSTANBUL SERMAYESİ 

İstanbul Sermayesi Akşener’e destek vermiyor. Sermaye grubundan verenler de ideolojik olarak verenlerin dışındakiler değil. Ama Akşener esas sinyali Trumph vesilesi ile dünya üzerinde oluşacak dalganın ardından yakalamaya çalışacak. 

ABD TARAFINDAN BEKLENEN DALGA 

ABD başkanlık seçimleri tartışmalı olarak sonuçlandı. Bilindiği gibi ABD'de halk başkanını doğrudan seçmiyor. Seçmen oyunu bir başkan adayına veriyor, ancak verilen oy ile bu başkan adayına oy vereceğini taahhüt eden bir “seçici kurul” üyesini seçmiş oluyor. Şimdi bu seçici kurul, bu ay toplanıp başkanlık oylaması yapacak. Her şey geleneklere uygun işlerse, başkan seçilmek için gereken seçici kurul üyesi sayısını (270) aşabilirse Trump başkan olacak.

Aşamazsa Clinton taraftarları ve pusuda bekleyenlerin de desteği ile ABD içerisinde Avrupa tarafından finanse edilecek olan bir karışıklık çıkarmak hedefleniyor. Ve tabi bu dalga ile ilgili olarak Türkiye üzerinde beklentileri olanlar da yok değil… Örneğini Gezi Kalkışması’nda gördük. Kalkışmanın bütçesi 10 milyar dolar. 

GÜNDEM SICAK, YETİŞTİRMEK LAZIM 

Önümüzdeki günlerde daha da ısınacak olan dünya siyaseti, Türkiye’yi de rahat bırakmayacağa benziyor. Bununla ilgili muhalefet çevrelerinin de beklentisi yok değil. Dünya üzerindeki hareketlenmenin Türkiye’yi ne oranda etkileyeceğini hep birlikte göreceğiz. Akşener ve çevresinin bunları hesap edip etmediğini henüz bilmiyoruz ancak, siyasette 24 saatin çok uzun süre olduğunu defalarca gördük. 

SARIGÜL KATILIR MI? SARIGÜL’Ü KATARLAR MI? 

Geçtiğimiz günlerde Aydınlık Gazetesi tarafından "MHP Genel Başkan adaylarından Meral Akşener’in Mustafa Sarıgül ve Erkan Mumcu ile parti kurma hazırlığında olduğu" iddiası ortaya atılmıştı. Erkan Mumcu’nun aktif siyasete devam edeceğini pek sanmam. 

Sarıgül konusuna gelince; 2011 seçimlerinde Ak Parti’nin hesapları MHP barajın altında kalması yönündeydi. Ak Parti ile arası açık olan kimi cemaatler ülke genelindeki yurtlarına gönderdiği talimatla blok halinde MHP’yi destekleyeceğini açıklamışlardı. Bununla birlikte MHP’nin baraj altında kalmasını istemeyen Mustafa Sarıgül ve Türkiye Değişim Hareketi de o dönem yakaladığı rüzgarla MHP’yi destekledi. Ve MHP’nin barajı aşıp \%13’lere gelmesinde etkili oldu. AK Parti 2011’de 25’e yakın milletvekilliğini böylelikle kaybetmişti. İşte o dönem MHP MYK üyesi olan Meral Akşener Mustafa Sarıgül’e “Sana bir vefa borcum olsun” diyerek konuya gösterdiği hassasiyeti ifade etmiştir. Yani Sarıgül ile Akşener’in hukuku bundan öte değildir. 

Türkiye Değişim Hareketi içinde her siyasi görüşten insan bulunuyordu. TDH içindeki milliyetçi kanat TDH içinde uzun süre kalmadı hatta dışlandı. Gerekçeleri Sarıgül’ün milli politikalardaki belirsizlikleri idi. Bu kanattan MHP’ye dönüş yapanlar durum ile ilgili her aşamada Akşener’i bilgilendirmişlerdi. 

Akşener siyasi kariyerini Mustafa Sarıgül’e kurban eder mi?

Sanmam. 

Sarıgül’ün gönlünde yatan arslan CHP… CHP içinde kalıp mücadelesini sürdürecek. Sarıgül’ün CHP içinde kazandığı mesafeyi çöpe atacağını düşünmüyorum. 

PARTİNİN İSMİ ve ZAMANI 

Akşener’in partisinin ismine gelince… Üç harfli olacak olan partinin ismine sondan başlayalım. 

Son kelime “Partisi”. 

Meral Akşener’in kuracağı partinin isminin içinde “Hareket” kelimesi olması bekleniyor. 

İlk kelime ile ilgili olarak ise yazının başında söylemiştim. CHP’den birşeyler bulabiliriz. 

Cumhuriyet ya da Halk ismini mutlaka kullanacaktır diye düşünüyorum. 

Zamanlama konusuna gelince. Çok çok az kaldı.

Yazıyı Paylaşın:

sizde yorum yapın SESİNİZİ DUYURUN


Üye girişi yapılmadan gönderilen yorumlar Misafir adı ile yayınlanır

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan yorumlar okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sonsayfa.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
escort izmir izmir escort izmir escort bayan porno porno izle antalya escort bursa escort porno buca escort izmir escort bayan bursa escort


Facebook Sayfamız

gordum ve ona odaklandimBayan kendisini tatmin ederken ben kendimden gecmistim okadar heyecanli porno seyret dakikalar yasadimki hepsini sizlerle paylasmak porno istedimTabi ben bu goruntuyu izlerken sIkim hd porno cok sertlesmeye basladi tamamiyla oraya odaklanmistim tabi ben sex izle bayani izlerken onun zevkten cigliklari kulagima gelmeye basladi hatun cok mobil porno izle seksi ve sergiledigi guzel vucudu paha sex hikayeleri bicilemez bir durumdaydi bende onu izlerken mastirbasyon porno yapmaya basladim ve bayana isaret porno izle vermeye calistim cok basarili oldum mobil porno beni farketti ve hic toparlanmadan beni evine davet porno izle etti ve delice sikip burnuma bosaldi