ABD Ukrayna'yı sattı mı?

ABD ve Rusya arasındaki Ukrayna krizinde çarpıcı gelişmeler yaşanıyor. ABD önce 2 savaş gemisinin Boğazlardan 14 ve 15 Nisan'da geçişinin iptal olduğunu açıkladı şimdi de Rusya'ya yönelik yeni yaptırım kararları alınacağı söyleniyor. Daha önce Gürcistan ve Kırım'da müttefiklerini yalnız bırakan Washington yönetiminin yaklaşık yarım milyon askeri sınırlarına yığan Moskova'ya karşı Kiev'i muhtemel savaşta yalnız bırakıp bırakmayacağı soru işareti oluşturdu.

BİDEN'IN MASASINDA EKONOMİK YAPTIRIMLAR VAR

Daha önce iki savaş gemisini Karadeniz'e sokacağını açıklayan ABD bu kararından vazgeçti. Rusların Baltık sınırı da dahil olmak üzere Batı sınırlarına yaklaşık 500 bin asker konuşlandırması Washington yönetiminde savaş çıkma ihtimaline karşı tedirginliğe sebep oldu. Ruslara karşı sıcak çatışma istemeyen ABD yönetimi ekonomik yaptırımları tercih etti. Moskova’nın Başkanlık seçimlerine müdahale ettiği ve siber saldırılar gerçekleştirdiğini iddia eden Biden yönetiminin, Ruslara yönelik yeni yaptırım kararlarını bugün açıklaması bekleniyor.

LİSTEDE 30 KURUM VE 10 KİŞİ VAR

Bazı kaynaklardan elde edilen bilgilere göre 30 kurumun kara listeye eklenmesinin beklendiği ve yaklaşık 10 Rus yetkilinin bu karar neticesinde ABD’den sınır dışı edileceğini öğrenildi.