Macron'a ikinci darbe bildirisi

Fransa'da Macron hükümetine karşı 21 Nisan'da emekli general ve askerler ile muvazzaf subaylar ve askerler tarafından yayınlanan darbe bildirisine bir yenisi daha eklendi. Daha önce muhtıra yayınlayanlara karşı alınması planlanan sert önlemlere karşı askerler bir kez daha Macron hükümetini iç savaş konusunda uyardı.

İSLAMCILIKLA SAVAŞ VURGUSU

Fransa'da yayınlanan aşırı sağ dergi Valeurs Actuelles'te yayınlanan bildiride, bildiriyi yayınlayan kişilerin ülkesini seven vatansever kişiler olduğuna vurgu yapıldı. Görevleri gereği yüzlerini göstererek açık kimlikte açıklama yapamayacaklarını ancak son yaşananlara da sessiz kalamayacaklarını bildiren Fransız askerleri, Afganistan, Mali, Orta Afrika ve diğer bölgelerde savaştıklarını, "İslamcılığı" yok etmek için canlarını ortaya koyduklarını ifade etti.

MEZHEPÇİLİK YÜKSELİYOR

İlk bildiriye imza atanların iddialarını teyit eden askerler bir kez daha iç savaş uyarısında bulundu. Şehirlerde ve kasabalarda şiddet olaylarının giderek arttığını, ülkede mezhepçiliğin hızla yükseldiğini, Fransa'ya karşı nefretin bir kural haline geldiğini ifade ettiler.

ORDU YÖNETİME EL KOYAR

Ülkede iç savaş tehdidinin giderek yükseldiği vurgulanan metinde bir "sivil ayaklanma" tehlikesiyle karşı karşı olduklarına ısrarla değinildi. Bir iç savaşın patlak vermesi durumunda "ordu kendi topraklarında düzeni sağlar" denilen açıklamada Fransa'nın iç savaşa hazırlandığını ve bunu Macron hükümetinin de bildiği yazıldı.

Bildiride Macron hükümetine, milletvekillerine ve generallere bu iç savaş tehdidine karşı bir an evvel önlem alma çağrısında bulunuldu.