AK Parti'den TBMM'ye vergi affı teklifi

AK Parti'nin uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni ekonomi paketi ortaya çıktı. Özellikle koronavirüsten etkilenen esnafa yönelik olarak hazırlanan torba yasada birçok müjde var.

AK Parti milletvekilleri, matrah ve vergi artırımının yeniden düzenlenmesi ile borç yapılandırmasını da içeren 15 maddelik kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına takdim etti.

Teklifte öne çıkan maddeler şu şekilde:

  • 30 Nisan öncesi vergi, vergi cezaları, idari para cezaları, koronavirüs kapsamında idari para cezaları, SGK borçları gibi henüz ödenmemiş ödemeler yapılandırılabilecek.
  • İşletmelerin vergi ve sigorta primleri başta olmak üzere kamuya olan yükümlülükleri erteleniyor. Ayrıca vergi oranlarında belli şartlar yerine getirilirse aldıkları cezada indirim uygulanacak.
  • İşletmelerin bilançolarında yer alan gayrimenkuller ile amortismana tabi diğer iktisadi kıymetler için yeniden değerleme olanağı bulunacak.
  • Esnafa sicil affı getirilecek. Bu madde doğrultusunda; karşılıksız çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarını vaktinde ödeme yapmayan kişilerin yükümlülüklerini yerine getirmeleri durumunda olumsuz kayıtlar dikkate alınmayacak şekilde düzenleme yapılacak.