Mağdur esnafa kira müjdesi

Covid-19 pandemisi sebebiyle birçok esnaf zor durumda. Virüsün daha fazla yayılmaması için alınan tedbir kararları yüzünden birçok işletme sahibi iş yerlerini açamadı. AK Parti, tedbir sürecinde iş yerlerini açamayıp kira ödemek zorunda kalan mağdurlar için harekete geçti. Zorunlu olarak faaliyetleri durdurulan işyerlerinin kiralanı ödememeleri ya da bir kısmını ödemeleri seçenekleri masada...

KİRA MUAFİYETİ

Hükümet, Yargı Reformu Paketi kapsamında Borçlar Kanunu’nda bazı düzenlemelere gidiyor. Yaşanan sorunlardan yola çıkılarak yapılan çalışmaya göre, kira sözleşmeleri konusunda değişiklik yapılacak. Salgın şartlarında kira ödemelerinin nasıl olacağı düzenlenecek. Buna göre, idarenin kararı ile zorunlu olarak faaliyetleri durdurulan iş yerlerinin kiralarının, kapalı kaldıkları süre boyunca ödememesi planlanıyor. Kiranın tamamından değil, bir bölümünden vazgeçilmesine yönelik de öneriler var.

YASA DEĞİŞECEK

Bugün uygulanan Borçlar Kanunu’na göre böyle sorunlar, mahkeme veya anlaşma yoluyla sonuçlanıyor. Yeni düzenlemeyle birlikte İl Hıfzıssıhha Kurulları aracılığıyla salgın nedeniyle AVM, restoran, kafe, spor salonları gibi yerlerin kapatılması kararı alınırsa, ayrıca bir karara gerek duymaksızın kapatıldıkları süre kadar kiradan muaf tutulacaklar.

ZORUNLU HALLER

Çalışmaya katılan AK Partili yetkililer, “Sonuçta bir ticari faaliyet nedeniyle bu kira sözleşmeleri yapılıyor. O faaliyet olmayınca, gelir kaybı olacağı için kiranın da kapalı kalınan süre ile sınırlı olmak üzere, ödenmemesi konusunda öneriler var. Bu düzenleme Borçlar Kanunu’na yazılacak. Savaş, terör saldırısı, OHAL gibi durumlarda kapatılan yerler de kiradan sorumlu olmayacak. Kira sözleşmeleri de buna göre düzenlenecek. Sözleşmelerde zorunlu haller sayılacak” ifadelerini kullandı.

ONLİNE KARARLAR GEÇERLİ OLACAK

Çalışma kapsamında ayrıca, dijital ortamda yapılan toplantılarda alınan kararlar, yapılan anlaşmalar da yeniden düzenleniyor. Bu anlaşmalar da, Borçlar Kanunu’ndaki diğer sözleşme ve anlaşmalar gibi geçerli olacak. Özellikle salgın dönemlerinde, uzaktan çalışma kararı alan şirketlerde, zoom üzerinden veya tele konferansla yapılan toplantılarda alınan kararlar ve yapılan anlaşmalar da geçerli olacak. Bu anlaşmalar da, tıpkı yazılı sözleşmeler gibi kabul edilecek. Bu konuda yasaya hüküm konulacak. Bu şekilde yapılan toplantılarda alınan kararlar veya yapılan sözleşme ve anlaşmalar kayıt altına alınacak ve Borçlar Kanunu’na tabi olacak.