Kripto paraya terör düzenlemesi

Thodex'te yaşanan dolandırıcılık sonrası Cumhurbaşkanlığı kripto para piyasasına yönelik düzenlemelerine devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı kararına göre kripto para platformları, suç gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesine dair tedbirler yönetmeliğine dahil oldu.

Cumhurbaşkanlığı kararına göre, kripto para platformları, suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanının önlenmesi için alınan önlemlerden yükümlü olacak.

Kripto para platformları ve faizsiz konut şirketleri, suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanınin önlenmesi yönünden bankalar, sigorta şirketleri, varlık yönetim şirketleri, milli piyango idaresi, spor kulüpleri ve noterler ile aynı yükümlülükler altına girdi.

KİMLİK TESPİTİ YAPILACAK

Kripto para platformları ile faizsiz konut şirketleri, belirli bir parının üzerinde yapılan işlemler için ayrıntılı kimlik tespiti yapmak zorunda olacak.

Astronomik değerdeki işlemlerle, kabul edilebilir hukuki ve ekonomik hedefi olmayan işlemlere karşı dikkatli davranılacak. Teknolojik risklere karşı tedbirler alınacak.

Bu şirketler, tutar fark etmeksizin şüpheli işlemleri Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bildirecek. Kamu kurumlarının talep ettiği tüm belgeleri paylaşmak zorunda olacak.

MASAK DENETLEYECEK

Kripto para platformları ve faizsiz konut şirketleri, bu karar kapsamında MASAK tarafından denetlenecek.