Yazlık bölgelerde talep patlaması

Koronavirüs salgını yaşama alışkanlıklarımızı değiştirmeye devam ediyor. Yüksek katlı, yeşili az betonu bol evlerde yaşamayı tercih eden şehir insanları artık daha çok yeşilin ve doğanın olduğu müstakil evlerde yaşamayı hayâl ediyor. Muğla'nın Marmaris ve Datça ilçeleri de bu hayâllerden nasibini almış durumda. Bu kırsal mahallelerindeki önü deniz arkası ormanlık alanların bulunduğu araziler ile bahçeli villalara talep patlaması yaşanıyor.

MARMARİS ARTIK BARSELONA KADAR PAHALI

Bölgedeki villalara olan talep patlaması fiyatları da yukarı yönlü etkiledi. Barselona'da müstakil villalar 1,5 milyon ile 8 milyon lira arasında satılırken, Marmaris'in kırsal turistik mahallerinde 400 metre bahçesi bulunan 3+1 müstakil villalar 1 milyon 750 bin ile 6 milyon lira arasında satılıyor.

EN ÇOK TALEP İSTANBUL'DAN

İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Diyarbakır gibi büyükşehirlerden gelenler emlakçıları arayarak emlak fiyatları hakkında bilgiler alıyor. En çok ilgiyi Marmaris'in kırsalında kesimindeki ünlü Selimiye, Orhaniye, Bozburun, Söğüt ve Hisarönü gördü. İlanlardan görüp emlakçıları arayan büyükşehirdeki insanlar, orman ve denizin bir arada olduğu doğa ile buluşabilecekleri keşmekeş hayatlarından uzaklaşacakları müstakil villaların fiyatlarını soruyor. Bu nitelikte ve SİT alanları ile çevrili ilçenin arazinin az olması, müstakil villalar kısıtlılığı fiyatları tavan yaptırdı.

KORONAVİRÜS SONRASI TALEP ARTTI

Koronavirüs sonrası villalara talebin artığını belirten Marmaris Emlakçılar Derneği ve İstanbul Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Zülfikar Soyvural, "Marmaris, Datça ilçe ile kırsallarında 2 bin, 2 bin 500 civarında site içinde veya müstakil villa bulunmakta. Başta İstanbul olmak üzere büyükşehirlerdeki varlıklı kişiler önü deniz arkası orman müstakil villalara talebi artırdı. Koronavirüs salgınından dolayı izole olmak isteyenler ve kısıtlamalarda huzurlu geçirmek isteyenler özellikle Marmaris'in deniz kıyısı kırsal mahallerinde müstakil ev ve bahçeli villalara talebi artırdı. Satılık villanın kısıtlı olması ve talebin fazla olmasıyla fiyatlar da arttı. Bahçesiyle birlikte 400 metrekare bir villa 1 milyon 750 bin liradan başlıyor 5 milyona kadar çıkıyor. Bankaların cazip konut kredileri bir nebze olsun faydalı oldu ama bu villaları genelde maddi imkanları iyi olan aileler tercih ediyor. Başta İstanbul olmak üzere büyükşehirlerden bizleri çok arayan ve özellikleri soranlar çok oluyor. Taleplere yetişmeye çalışıyoruz" diye konuştu.