AK Parti'nin son oy oranı nedir?

Muhalefet cephesinde son dönemlerde sıklıkla AK Parti'nin oy oranının düştüğü dile getiriliyor. İktidar partisinin yüzde 30'un altına düştüğünü, Cumhur İttifakı'nın seçimi kazanma ihtimalinin olmadığı yazılıp çiziliyor. Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi bu iddiaların izini sürdü. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski seçim araştırmacısı Mustafa Şen ile bir mülakat yapan Selvi, AK Parti'nin son oy oranlarını yazdı.

"ERDOĞAN İLK TURDA KAZANAMIYOR' DİYORLARDI"

Mustafa Şen son dönemde artan ve AK Parti'yi kaybediyor gösteren anketler için “Bir kısım, anketler üzerinden algı operasyonu yapıyor. Aynı isimler 24 Haziran 2018 cumhurbaşkanı seçiminde Erdoğan birinci turda kazanamıyor, ikinci tura kalıyor diyorlardı. Ne oldu? Erdoğan ilk turda kazandı” yorumunu yaptı.

"AK PARTİ YÜZDE 40'IN ALTINA DÜŞMÜYOR"

Şen, AK Parti'yi yüzde 30'un altında gösteren araştırmalar için "Şimdi bu arkadaşların hangi sözüne güvenelim, nasıl inanalım? AK Parti yüzde 30’un altına düştü, diyorlar. Peki bunu hangi veriye dayalı olarak yapıyorsun diye sıkıştırdığımızda ise Türkiye’nin toplam nüfusu esas alındığında bu sonuç çıkıyor, diyorlar. Seçmen bazında değil, diyorlar. Biz düzenli olarak anket yaptırıyoruz. Ve bizim anketlerimizde AK Parti yüzde 40’ın altına düşmüyor" ifadelerini kullandı.

30-35 yıldır kamuoyu araştırmalarıyla ilgilendiğini söyleyen Şen, son dönemde yapılan anketlerde bir yanlışlık yapıldığını ve bilerek oy oranlarının düşük gösterildiğini söyledi. Şen, "Biz seçimlerde neyi esas alıyoruz? Bir, sandığa giden seçmenleri esas alıyoruz. İki, seçim sonuçları ise geçerli oylar üzerinden ilan ediliyor. Türkiye’nin nüfusu 83 milyon ama örneğin 57 milyon seçmen varsa bunun hepsi de oy kullanmıyor. Yüzde 80-85’i sandığa giriyorsa, yüzde 10-15’i oy kullanmıyor. Seçim sonuçları ise kullanılan oylar değil, geçerli oylar üzerinden hesaplanıyor. Bu durumda toplam nüfus üzerinden anket sonucu açıklamak, manipülasyondur. Ayrıca öyle açıklasalar dahi gerçek öyle değil. Zira toplam nüfusta bile AK Parti’nin oyları hiçbir zaman yüzde 35’in altına düşmüyor" sözlerini sarf etti.