CHP'de 650 milyon lira skandalı

Cumhuriyet Halk Partisi'nin ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun avukatı Mustafa Kemal Çiçek, CHP parti üyeliğinden istifa etti. Çiçek'in istifa mektubundaki iddialar yenilir yutulur cinsten değil.

Çiçek mektubunda CHP'nin 650 milyon lirayı nasıl harcadığını anlatırken, “Son 3 yılda sorumsuzca harcanan 650 milyonun önemli bir kısmının kimlere, hangi yayın organlarına, anket-araştırma şirketlerine verildiğini soramamak siyasi ahlaksızlığın ve vicdansızlığın tam da kendisidir” ifadelerini kullandı.

CHP DAVA AÇACAK

CHP İletişim Koordinatörlüğü, yaptığı açıklamada avukat Çiçek'in "iftira ve avukatlık görevini kötüye kullanma" suçları işlediğini ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı. Koordinatörlük açıklamasında şunları söyledi:

"Avukatlık mesleğiyle bağdaşmayan tutum ve davranışlarından ötürü, Ankara Barosu Başkanlığına başvuru yapılarak, hakkında disiplin işlemi başlatılması sağlanacaktır. Tamamen yalan ve iftira kapsamlı açıklaması nedeniyle de hakkında ayrıca tazminat davası açılacaktır."

NE DEMİŞTİ?

Çiçek istifa açıklamasında şunları yazmıştı:

"Sayın İnce'nin Cumhurbaşkanlığı kampanyasında yurttaşlarımızın kısıtlı bütçelerinden bağışları ile toplanan ve kampanyanın neticelenmesi sonrasında, denetim birimi olan Yüksek Seçim Kuruluna tüm harcamaların kuruşu kuruşuna hesabının verilmesine rağmen, ahlaksızca ve mesnetsizce, servis edilmek sureti ile menfaat sağladığı yönünde el altından fısıltılar çıkarılırken, son 3 yılda sorumsuzca harcanan 650 milyonun, önemli bir kısmının kimlere, hangi yayın organlarına, anket-araştırma şirketlerine verildiğini soramamak siyasi ahlaksızlığın ve vicdansızlığın tam da kendisidir."