Erdoğan'dan dünyaya aşı müjdesi

Cuma namazını her zaman olduğu gibi Hz. Ali Camisi'nde kılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan namaz sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erdoğan; Mısır ile ikili ilişkiler, aşı patentleri ve anayasa çalışmalarına dair açıklamalar yaptı.

"MISIR'I YUNANİSTAN İLE GÖRMEK BİZİ ÜZER"

Mısır ile son dönemde yaşanan sıcak ilişkilere dair sorulan soruya Erdoğan, "Mısır halkına yönelik tavrımız çok çok olumludur. Mısır halkı ile Türk milletinin tarihe dayalı olan bir birlikteliği var. Bir düşman kardeşler olarak değil dost olarak Mısır halkı ile olan bu birlikteliği yeniden kazanmak gayreti içerisindeyiz. Mısır halkını zorla Yunan halkı ile birlikte görmek bizi üzer. Bunu da daha önce söylemiştim. Yeni süreç başladı ve bu süreç içerisinde önce istihbarat birimlerimiz görüşmeye başladılar, Dışişleri görüşmeye başladı bunu genişleterek devam ettireceğiz." şeklinde cevap verdi.

YENİ ANAYASA

Cumhurbaşkanı, Bahçeli'nin açıkladığı 100 maddelik anayasa taslağı için "Bizim Devlet beyle yaptığımız görüşmeler var. Bu görüşmelerde zaten bir çok meseleyi ülkemizin meselesini görüşme imkanı buluyoruz. Yeni anayasa ile ilgili de görüştük. Hazırlıklarımızı kendileri ile paylaşacağımızı da görüştük konuştuk. Onlar belli bir noktaya geldiler ve bu hazırlıklarını da bize aktardılar. Bizim hazırlığımız da bitmek üzere bittiği anda biz de yaptığımız anayasa hazırlığımızı kendilerine takdim edeceğiz. Sonra ortak bir çalışma yapacağız. Muhalefetle de paylaşacağız. Yeni anayasayı inşallah çıkarmak istiyoruz." sözlerini söyledi.

"AŞIMIZI TÜM DÜNYA İLE PAYLAŞMAYA HAZIRIZ"

Erdoğan, Biden'ın "aşı formülleri açıklansın" teklifi sonrası dünya gündemine giren aşı patentlerinin kaldırılıp ortak kullanıma açılması teklifi için şunları söyledi:

 

"İlim tüm insanlığın ortak malıdır. İlimde kıskançlık olmaz. Bu konuda da hele hele insanlığın sağlığıyla alakalı böyle bir konuda 'Bunu biz öğrettik, dolayısıyla kimseye vermeyiz.' gibi bir mantık, anlayış yanlış bir yaklaşımdır. Onun için de biz nasıl ki Çin aşısıyla sürece başladık, bunun dışında Almanların ürettiği, ki bir Türk olan Uğur Beylerin eşiyle beraber üretmiş oldukları aşıdan aynı şekilde istifade ediyoruz. Şimdi de Rus aşısı Sputnik ile alakalı olarak Sayın Putin'le görüşmelerimizi yaptık, oradan da çok ciddi oranda bir aşı ülkemize alacağız ve daha sonra da Türkiye'de ortak üretime gireceğiz. Böyle bir durum söz konusu. Kaldı ki ülkemizde de şu anda ciddi, yoğun bir çalışma var. Eylül-ekim aylarına yetiştirmeyi planladığımız bu çalışmayla da yerli aşımızı inşallah yapacağız. Biz bunları da sadece ülkemizde kullanmak değil, tüm dünyada nereden bir talep varsa hepsiyle de paylaşmaya hazır olduğumuzu söylemiş olduk."