Akşener'den 15 vekil itirafı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kamuoyunda perde arkası bilinmeyen 15 Vekil vakasına dair yıllar sonra açıklamalar yaptı. Akşener, Kılıçdaroğlu'ndan 15 milletvekilini kendisinin talep ettiğini açıkladı.

Akşener açıklamasında 15 milletvekili fikrinin de talep edenin de kendisi olduğunu söyleyerek, “Sayın Kılıçdaroğlu’na defalarca ettiğim gibi bir kere daha teşekkür ediyorum. İsteyen benim, akıl eden benim şahıs olarak. Bu Türk siyasi tarihinde ilk defa olan bir şey. Transfer değil. Bu bir demokrasi tutumu. Sayın Kılıçdaroğlu ve o 15 milletvekili arkadaşımız da böyle bir demokrasi kahramanlığını, bir demokratik tutumu hiç göz kırpmadan yerine getirdiler. Herhalde ölünceye kadar teşekkür etmeye devam edeceğim.” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Seçim kanuna göre bir partinin seçimlere katılabilmesi için “İllerin en az yarısında, oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olmaları veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gruplarının bulunması şartını” yerine getiriyor olabilmesi gerekiyor. İYİ Parti o dönem teşkilat kurma konusunda sıkıntı yaşayınca seçimlere girememe tehlikesiyle karşılaşacaktı. Bu krizin yaşanmaması için 5 milletvekili bulanan partinin en az 15 milletvekiline daha ihtiyacı vardı.

Bunun üzerine İYİ Parti ve CHP arasında yapılan görüşmeler neticesinde, CHP'li 15 milletvekili istifa edip İYİ Parti milletvekili olmuşlardı. Böylelikle İYİ Parti'nin seçime katılabilmesi garanti altına alınmıştı.

İstifa Eden Milletvekilleri

CHP'den istifa edip İYİ Parti'ye geçen 15 milletvekilleri şu isimlerdi:

Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Çorum Milletvekili Tufan Köse, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş.