Türk askeri için Afganistan kararı açıklandı

Taliban'ın Afganistan'da kontrolü ele geçirmesinin ardından Türk askerinin ülkede kalıp kalmayacağı merakla beklenirken konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

MSB resmi Twitter hesabı açıklamada, TSK unsurlarının Afganistan'dan tahliyesinin başlatıldığını belirterek üstlenilen görevin başarıyla tamamlandığına vurgu yapıldı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"ABD ve NATO'nun Afganistan'dan ayrılacaklarını açıklamalarının ardından Türkiye her zaman ifade ettiği 'Afgan halkı istediği sürece Türkiye yanlarında olmaya devam edecektir' sözünden hareketle, belirli şartlar oluşması durumunda 6 yıldır yaptığı gibi Uluslararası Hamid Karzai Uluslararası Havaalanının güvenli ve uluslararası standartlarda işletilmesi sorumluluğunu sürdürebileceği yönündeki niyetini ortaya koymuştur. Bu kapsamda, Hamid Karzai Havaalanı'nda yaşanan karmaşaya diğer ülke askerleri ile müdahale edilmiş, havaalanında güvenlik sağlanarak faaliyetlerin yürütülmesi sağlanmıştır. Bu süreçte askeri uçaklarımızla 1129 sivil vatandaşın tahliyesi yapılmıştır. Çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartlar değerlendirilerek TSK unsurlarının tahliyesine başlanmıştır Türk Silahlı Kuvvetleri kendine tevdi edilen bu görevi de başarıyla yerine getirmenin gururuyla vatan toprağımıza geri dönmektedir."