Bugüne kadar kaç metreküp müsilaj temizlendi?

Marmara Denizi'ni ansızın etkisi altına alan ve denizlerimizde çevre felaketine sebep olan müsilaj (deniz salyaları) temizliği için başlatılan "Marmara Denizi Eylem Planı" tüm hızıyla uygulanmaya devam ediyor.

Temizlik hakkında bir bilgilendirme yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, resmi twitter hesabından şu bilgileri paylaştı:

  • Marmara Denizi'ndeki müsilaj seferberliğimizde 1 Temmuz itibarıyla 565 bölgede çalışmalarımızı sürdürdük.
     
  • Müsilaj temizleme seferberliğimizin 24'üncü gününde topladığımız 565 metreküp müsilaj ile toplamda 9 bin 959 metreküp müsilajı bertaraf ettik.

  • 1 Temmuz itibarıyla illerimizde; İstanbul'da 5 bin 421 metreküp, Kocaeli'de 476 metreküp, Bursa'da 166 metreküp, Tekirdağ'da 154 metreküp, Balıkesir'de 811 metreküp, Çanakkale'de 911 metreküp, Yalova'da 2 bin 20 metreküp müsilajı Marmara Denizi'mizden toplayıp düzenli depolama sahalarına gönderdik.
     
  • Müsilaj seferberliğimizde, denetimlerimize de hız kesmeden devam ettik. 8 bin 118 denetimi tamamladık. Mevzuata aykırı davranan işletmelere 16 milyon 36 bin TL idari para cezası uyguladık. 2 bin 180 atık su numunesi inceledik. Marmara'mız için sahadayız.