Mustafa Çalışkan'dan Soylu'ya olay sözler

Mafya lideri Sedat Peker'in iddiaları sonrası Habertürk TV'de Kübra Par'ın moderatörlüğünde Merdan Yanardağ, İsmail Saymaz, Mehmet Akif Ersoy ve Veyis Ateş'in sorularını cevaplayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu birçok iddiaya yanıt vermişti.

O akşam Soylu'nun cevaplardan biri de Peker'in “Koruma polisimi sen vermedin mi?” iddiasıydı. Soylu bu iddiaya, “16 Ocak 2015’te DHKP-C tehdidi ile kendisine koruma veriliyor. Şimdi esas iş bundan sonra. İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, terörden sorumlu müdür de Mustafa Çalışkan. Nurettin Demir Kadıköy Emniyet Müdürü. Özgür Taşdemir emniyet müdürü ihraç edildi. En irtibatlı olduğu kişi Sedat Peker. 2015 yılında sanal bir tehditle Nurettin Demir kardeşinden kalan DHKP-C mirasıyla bir kurgu yapar ve koruma verilir” cevabını vermişti.

Soylu'nun bu açıklamaları sonrası okların çevrildiği Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan'a soruşturma açılıp açığa alınacağı iddia edilmişti.

SÜLEYMAN SOYLU'YA HODRİ MEYDAN

Programdan günler sonra Mustafa Çalışkan'dan bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada Soylu'ya adeta tehdit gibi sözler var.

Soylu'nun iddiaları için Allah'ı sığındığını söyleyen Çalışkan, görevden alınacağı iddiaları üzerine gelen soruya, “Türkiye’deki en dürüst insanı neden dolayı açığa alacaklar çok merak ediyorum. Çıksın bir görelim bakalım. Türkiye’de insanlar var. Dürüst siyasetçiler var. En başta Sayın Cumhurbaşkanı var. Mustafa Çalışkan gibi bir insanı açığa kim alacak, nasıl alacak bir görelim bakalım. Çok merak ettim” ifadelerini kullandı.

"TOPLUM SOYLU'DAN RAHATSIZ"

Soylu'nun konuşmalarının toplumu rahatsız edip etmediğiyle ilgili soruya ise Çalışkan, “Bence toplum rahatsız. Benim rahatsız olmam çok da önemli değil” sözleriyle yanıt verdi.

Mustafa Çalışkan'dan Soylu'ya olay sözler

ÇALIŞKAN HABERİ YALANLAMADI

Bu haberin ardından gözler Mustafa Çalışkan'a çevrilmişti. Haberin Cumhuriyet'te yayınlanması ve konuya dair herhangi bir açıklama yapılmaması üzerine soru işaretleri oluşmuştu.

Söz konusu konuyla yeni bilgiler Cüneyt Özdemir'den geldi. Kendisine ait Youtube kanalından yayın yapan Özdemir, Çalışkan'a ulaşıp kendisini programa davet ettiğini ancak kabul edilmediğini söyledi.

Özdemir, Çalışkan'ın bu konuşmaların paylaşılmasına sitem ettiğini ve "Röportaj vermek için bu konuşmayı yapmadım ve de bunların yazılacağından haberdar değildim, yazılacağını bilsem hiç konuşmazdım" dediğini aktardı.

RÖPORTAJI YAPAN MUHABİRDEN CEVAP

Çalışkan'ın röportajın off the record olarak yapıldığını açıklamasının ardından bir açıklama da konuşmayı yapan Cumhuriyet muhabiri Seyhan Avşar'dan geldi.

Avşar, twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Sedat Peker'e koruma iddiaları üzerine Mustafa Çalışkan’ı aradım. Kendisi bana ‘konuştuklarımız yazılmasın’ şeklinde bir şey söylemedi. Off the record söylüyorum şeklinde bir uyarıda bulunsaydı elbette ki söylediklerini yazmazdım" diyerek Çalışkan'ı yalanladı.