YÖK'ten yüz yüze eğitim için hamle

Türkiye'nin koronavirüs ile mücadelesi bir çok alanda kesintisiz olarak devam ediyor. Hem tedbirler alıp hem ekonomik destekler açıklayan ülke diğer yandan aşılama çalışmalarına da hız vermiş durumda.

Almanya'dan Rusya'dan ve Çin'den aşılar alan Türkiye diğer taraftan yerli aşıları için de bekleyişine devam ediyor. Hedef sonbahara girmeden ülkedeki tüm vatandaşların aşılarının tamamlanması.

YÖK AŞILAMADA ÖNCELİK İSTİYOR

Yaklaşık bir buçuk yıldır yüz yüze eğitimin yapılamadığı üniversitelerde gözler aşı çalışmalarına çevrildi. Aşılama çalışmalarından istifade etmek isteyen YÖK, Sağlık Bakanlığı'na dikkat çekici bir yazı gönderdi.

YÖK gönderdiği yazıda yükseköğretim kurumlarındaki akademik ve idari kadrolardaki personel ile örgün öğretimde okuyan öğrencilerin aşılama çalışmalarının 2021 Eylül ayına kadar tamamlanmasını talep etti. YÖK'ün aşılamada öncelik istediği yazıda şu ifadelere yer verildi:

"Bu bağlamda ülkenin kalkınma hedeflerine ulaşmasında önemli bir yeri olan yükseköğretim sistemimizde, eğitim ve öğretim faaliyetlerinin bütünüyle normalleşmeye geçilerek sürdürülmesi, yükseköğretim kurumlarımızda yüz yüze verilen örgün eğitim ve öğretim faaliyetlerinin 2021-2022 eğitim döneminde başlatılabilmesi ve sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesini temin için yükseköğretim kurumlarında görev yapan akademik ve idari personel ile örgün eğitimde okuyan öğrencilerimizin de öncelikli aşılama programına dahil edilmesi önem taşımaktadır. Aksi takdirde özellikle başta sağlık olmak üzere uygulamalı eğitim alanlarından mezun olacakların meslek icralarında telafisi mümkün olmayan sonuçlar üretmesi kuvvetle muhtemeldir.

Buna göre, yükseköğretim kurumlarındaki akademik ve idari kadrolardaki personel ile örgün öğretimde okuyan öğrencilerimizin 2021 Eylül ayına kadar aşılanmalarının tamamlanması hususunda gereğini önemle arz ederim."