Kripto paraya vergi ve sermaye şartı

Türkiye'de ve dünyada milyarlarca dolar yatırım yapılan, özellikle pandemi döneminde birçok insanın ilgisini çeken kripto para piyasası için son dönemde Türkiye'den peş peşe yeni hamleler geliyor.

Herhangi bir merkez bankası yada devlet kuruluşlarıyla bağı bulunmayan kripto paralar için kanuni düzenlemeler yapılması gündemde. Yasadışı faaliyetlerin ve dolandırıcılığın önlenmesi adına bu piyasaya yönelik olarak önleyici düzenlemeler getirilmesi planlanıyor.

Merkez Bankası tarafından hazırlanan ve TBMM'de komisyona sunulan raporla beraber kripto para yasasının 2021 yılının sonuna doğru hazır olması bekleniyor.

Hazırlanan rapora göre öncelikle kripto varlıklar için sermaye şartı vergi mevzuatı şartı getiriliyor.

Bu piyasada varlık gösteren şirketler için lisans ve asgari sermaye koşulu getirilmesi, şirketler için teknik yeterlilik ve çalışanlarında SPK lisansı şartının aranması yapılması düşünülen düzenlemeler arasında yer alıyor.

Türkiye'de şuan kripto paralarla ilgili olarak bir vergi mevzuatı bulunmuyor. Bununla ilgili olarak kurumlar dünyada ülkelerin getirdiği vergi mevzuatlarını incelemeye almış durumda.

Ülkemizde ise stopaj uygulaması düşünülüyor. Aracı kurum izni alan kripto para işlem platformlarının, kullanıcı adına stopaj uygulanabileceği, bu platformların vergilendirmede aracı işlevi göreceği ifade edildi.

Kripto paranın emtia olarak değerlendirilmesi halinde, sürekli alım satım işleminde bulunanlar vergiden mükellef sayılabilir.