Koronavirüs kısırlık yapıyor

Üroloji ve Üreme Sağlığı Uzmanı Doç, Dr. Emre Bakırcıoğlu, Çin'in Wuhan-Tongji Tıp Fakültesin'de yapılan araştırma sonucunda koronavirüs pandemisine yakalanan erkeklerin, testisinde sperm üreten hücrelerini öldürdüğünü ve testis dokusuna zarar verdiğini açıkladı. Özetle, yapılan araştırmaya göre koronavirüs erkeklerde kısırlık yapabiliyor.

"ERKEKTE TESTİSİ ETKİLEME İHTİMALİNİ GÖSTERMİŞTİR"

Bakırcıoğlu pandeminin üreme üzerine etkilerini açıklarken, “Pandemi ile birlikte çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde, hem doğal yolla gebelik, hem de infertilite (kısırlık) tedavilerinde korona virüs ile ilgili endişeler, gebe kalma konusunda duraklamaya sebep oldu. Konu, tedavi süresince yaşanabilecek olası enfeksiyondan ayrı, hastalığın uzun ve kısa vadede bilinmeyen etkileri olarak dile getiriliyor.

Pandemi süreci içerisinde hastalığın erkekte ve kadında doğurganlık ve üreme organları üzerindeki etkilerini de anlamak için çalışmalar hızla başladı ve halen devam ediyor. Araştırmalara konu olan bazı erkeklerin Covid-19 teşhisi ile birlikte testislerinde ağrı şikâyeti tespit edildi (bir bildiride yüzde 7, diğerinde yüzde 14). Bunda virüsün hücre içine giriş yaptığı ve bazı reseptörlerin varlığının tespit edilmesi, erkekte testisi etkileme ihtimalini göstermiştir” ifadelerini kullandı.

ERKEKLER DAHA AĞIR GEÇİRİYOR

Koronavirüsün erkeklerde daha ağır seyrettiğini ve bunun testestoron hormonu nedeniyle yaşandığını söyleyen Bakırcıoğlu, “Testosteron hormonu nedeniyle, erkeklerde virüsün daha fazla sitokin fırtınasına yol açtığı ve daha ağır seyretmesine neden olduğu düşünülüyor. Hastalığın ağır geçmesinde bir diğer hipotez, ACE2/TMPRSS2 reseptörlerin erkelerde kadınlara göre daha fazla oranda olması ve androjen, yani testosteron hormon yüksekliğinin buna yol açtığıdır. Ayrıca ileri yaş erkeklerde kalp, damar ve akciğer hastalıkları gibi kronik hastalıklar ile sigara ve alkol kullanımı gibi alışkanlıkların kadınlara göre daha yüksek oranda görülmesi de, hastalığın erkeklerde daha çok ölüme neden olmasını açıklayabilen nedenler arasındadır” dedi.