Normalleşme için en kritik iki tarih

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın Tarafsız Bölge programına konuk oldu. Ceyhan, tam kapanmadan normalleşmeye geçiş sürecinin nasıl olması gerektiği hakkında önemli bilgiler paylaştı.

KRİTİK TARİHLER 18 MAYIS VE 18 HAZİRAN

Ceyhan, 18 Mayıs-18 Haziran tarihlerinde metropollerden Anadolu şehirlerine bir tatil göç edenlerin geri döneceğini ve gidişlerindeki gibi bir görüntü olursa bunun birçok sıkıntı doğuracağını ifade etti. Ünlü profesör Anadolu'nun çeşitli yerlerinde vaka artışları yaşanabileceğine dikkat çekerek, "Anadolu'nun çeşitli yerlerinde vaka artışı görebiliriz. Bu kısıtlama öncesi seyahatler yüzünden. 17 Mayıs sonrası bu yüzden önemli. Bunu kontrollü yapmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

"İNSANLARIN İZİNLERİ BİRKAÇ GÜN UZATILSIN"

Ceyhan ayrıca dönüş yolculuğunda yaşanan otobüs izdihamlarına ayrı bir parantez açtı. Bu konuda yetkililerin mutlaka tedbirler alması gerektiğini söyleyen Ceyhan, "16-17’sinde insanlar geri dönecek. Bunu mutlaka organize edip düzgün yaşamamız lazım. Birçok yolla organize edilebilir bu örneğin bir şehirden, Gaziantep’ten İstanbul’a 20 otobüs geliyor ise onun yarısı kadar kapasite ile insanların otobüse binmesi izin verilir. İnsanların izinlerini birkaç gün uzatıp o kapasite kadar günlük yolcuyu gönderirsiniz." tavsiyelerinde bulundu.