Koca'dan test iddialarına cevap

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Edirne Valisi Ekrem Canalp'i ziyareti çıkışında bir basın açıklaması yaptı. Koca, vaka sayısının test sayısı bilerek düşürüldüğü için azaldığını söyleyenlere cevap verdi.

Bakan Koca, test sayısı azaldığı için koronavirüslü vaka sayısının azaldığını söyleyenlere cevaben "Vaka sayılarındaki düşüş ile test sayısı arasında ilişki kurarak test sayıları düşürülerek vaka sayılarının düştüğü yönünde asılsız ve iyi niyetli olmayan bazı değerlendirmeler görüyoruz. Buradan bir defa daha ifade etmek isterim. Testler semptom gösteren kişilere ya da temaslı kişilere yapılmaktadır. Kısıtlamalar ile temasın azalması beklenen bir durumdur. Bu da hem polikliniğe olan müracaatları hem de filyasyon kaynaklı testlerin sayısını düşürmektedir." dedi.

Bakan Koca ayrıca test sayılarının düşmesinin vaka sayısının düşmesinin bir sonucu olduğunu belirtelerek, şunları söyledi:

"Tüm Türkiye'de son iki haftada hastaneye müracaat edenlerin sayısı yarı yarıya düşmüş durumdadır. Özetle test sayılarının düşmesi vaka sayısının düşmesinin sebebi değil, sonucudur. 14 aydır koronavirüs salgınını kontrol etmek adına büyük bir mücadele veriyoruz. Geçtiğimiz haftalarda yeni bir pik dönemi yaşadık. İlk etapta alınan kısıtlama tedbirlerinin sağladığı kısmi düşüşü tam kapanma ile etkili hale getirmeyi amaçlıyoruz. Düşüş hızını arttırmak amacıyla tam kapanma bir zaruret haline geldi. Vatandaşlarımızın bu fedakarlığı sayesinde hedefimize ulaşacağız."