Selvi: AK Parti bu işi ciddiye almalı

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi bugünkü köşe yazısında HDP'nin Millet İttifakı'na katılması ve 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili senaryoları yazdı.

CHP'de gündeme getirilen HDP'ye bakanlık sözünü yazan Selvi, Ahmet Şık'ın Selahattin Demirtaş ile görüşmesine dikkat çekip AK Parti'ye bazı uyarılarda bulundu.

Yazdığı yazı üzerine HDP'nin kendisini tekzip ettiğini ve özür dilemeye davet ettiğini hatırlatan Selvi, HDP’den milletvekili seçildikten sonra TİP’e geçen İstanbul milletvekili Ahmet Şık'ın Tele1’deki bir programda cezaevinde ziyaret ettiği Selahattin Demirtaş’a HDP’ye bakanlık konusunda verdiği cevabı aktardı. 

Demirtaş'ın Demirtaş şu yanıtı vermiş: “Daha önce Pervin Buldan ve Mithat Sancar geldiğinde bu konu açıldı ve espri yaptık. Ben, ‘Hadi bakalım iktidara ortak olup bakanlık da alırsınız ama size İçişleri Bakanlığı’nı vermezler’ diyerek espri yaptım.” sözlerini aktaran Selvi, bu konuşmanın tam olarak aktarıldığı gibi olmadığını ancak Demirtaş'ın da bakanlık teklifini doğruladığını yazdı.

Bu görüşmelerin tehlikeli olacağını ve AK Parti'yi 2023 yılında zayıflatacağını belirten Selvi, "Ben Demirtaş’ı da HDP’yi de ciddiye alan ve dikkatle izleyen bir gazeteciyim. 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde HDP’nin eğiliminin etkili olacağına inanıyorum. İşin espri kaldırır yanı yok. AK Parti’nin de dikkate alması gereken ciddi bir proje." diye yazdı.

Mithat Sancar ve Pervin Buldan'ın ittifaka dahil olmadan Cumhurbaşkanlığı seçiminde ortak hareket etme teklifini hatırlatan Selvi, "Bir model konuşuluyor. İstanbul modeli. Ekrem İmamoğlu’nun HDP’nin desteğiyle İstanbul seçimlerini kazanması. HDP, millet ittifakında yer almasın. Ancak cumhurbaşkanı adayı çıkarmayıp, millet ittifakının adayını desteklesin. Ama bir şartları var. Cumhurbaşkanı adayının belirlenme sürecinde söz sahibi olmak. Bir de seçimden sonra kabinede yer almak." ifadelerini kullandı.

Selvi: AK Parti bu işi ciddiye almalı