AK Parti'den MHP'ye seçim barajı teklifi

Referandum sonrası değişen hükümet sistemi ile beraber Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne uygun bir anayasa hazırlamak isteyen Cumhur İttifakı'nda çalışmalar artık bitmek üzere.

MHP'nin ardından AK Parti'nin de yeni anayasa çalışmaları hazır.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından dile getirilen seçim kanunu ve siyasi partilere ilişkin mevzuatta değişiklik yapılması önerisi hakkında iki partinin de planı belli oldu.

AK Parti ve MHP kurmayları daha önce yaptıkları toplantılarda seçim barajının yüzde 7 olması konusunda anlaşmaya varmışlardı. Ancak AK Parti'de hazırlanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulan yeni anayasa taslağında seçim barajının yüzde 5'e düşürülmesi teklifi yer alıyor. Bunun iki parti arasında yapılacak görüşmeler öncesi ikinci bir seçenek olarak masada olduğu belirtiliyor.

KÜÇÜK PARTİLERE YARAYACAK

AK Parti'nin bu teklifi sunmasında en önemli gerekçenin küçük partilerin CHP ile yapmak istedikleri ittifaktan vazgeçmeleri olarak gösteriliyor.

CHP'den ayrılmak isteyen ancak mevcut koşullar sebebiyle yapamayan partilerin baraj korkusu yaşamadan yeni ittifak arayışlarına girmesi ve TBMM'ye milletvekilleri gönderebilmesinin önünün açılması değişikliğin amaçlarından biri olarak belirtiliyor.