AK Parti'nin yeni seçim barajı teklifi

Geçen sene yapılan MKYK toplantısında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne uyum sağlaması amacıyla seçim mevzuatında değişiklikler yapılması amacıyla kurulan komisyon çalışmalaranı tamamladı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında kurulan komisyon seçim mevzuatında gerekli değişimleri yapmak için hazırladığı metni tamamladı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sundu.

MHP İLE PAYLAŞILACAK

Hazırlanan taslak önce AK Parti MYK toplantısında üyelere ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'a sunulacak. Taslağa Erdoğan'ın onay vermesi durumunda ise Milliyetçi Hareket Partisi'ne (MHP) ile de paylaşılacak. Cumhur İttifakı'nın metin üzerinde mutabık kalması durumunda taslak diğer partilere de sunulacak.

MHP DAR BÖLGE TEKLİFİNE KARŞI ÇIKABİLİR

Taslakta MHP'nin karşı çıkabileceği bazı önerilerin mevcut olduğu söyleniyor. Dar ve daraltılmış bölge seçim sistemine karşı çıkan MHP'ye karşın AK Parti'nin dar bölge seçim sisteminde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne göre bir değişiklik yapmak istediği bilgisi var.

SEÇİM BARAJI YÜZDE 7 OLUYOR

AK Parti'nin önerileri arasında en büyük değişiklik seçim barajı. Komisyonun çalışmasında seçim barajının yüzde 10'dan yüzde 7'ye düşürülmesi planlanıyor. Ayrıca taslakta hazine yardımlarını yalnızca seçim barajını geçen partilerin alması önerisi yer alıyor.

Çalışmada seçimden sonra kurulan partiler için de dikkat çekici maddeler söz konusu. TBMM'de istifaları zorlaştırmak için sonradan kurulan parti gruplarına bazı sınırlamalar getirilirken, milletvekillerinin istifa etmesi ve başka bir partiye transfer olmalarını zorlaştıracak düzenlemeler yapılacağı öne sürülüyor.