Türkiye ve BAE'yi yakınlaştıran görüşme

15 Temmuz hain darbe girişiminde parmağı olduğu gerekçesiyle ilişkilerin kesildiği Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye arasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yıllar sonra ilk temas kuruldu.

İletişim Başkanlığı yaptığı açıklamada,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ulusal Güvenlik Danışmanı Şeyh Tahnoun Bin Zayed Al Nahyan'ı kabul ettiğini açıkladı.

Görüşmede, ikili ilişkiler, bölgesel ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Türkiye'ye yönelik yatırım planlarının ele alındığı aktarıldı.

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ'NDEN AÇIKLAMA

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Diplomasi Danışmanı Enver Gargaş, son toplantı için "tarihi bir görüşme" ifadelerini kullandı.

Resmi Twitter hesabından açıklama paylaşan Gargaş, Bin Zayed'in Türkiye ziyaretine dikkati çekerek BAE'nin ilişkilerini güçlendirmeye devam ettiğini belirtti.

Gargaş görüşme için,"Şeyh Bin Zayed, Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile tarihi ve olumlu bir toplantı yaptı. Toplantının ana odak noktalarını da iş birliği ve ekonomik ortaklıklar oluşturdu. BAE köprüler kurma ve ilişkilerini güçlendirmeye devam ediyor. Refah ve kalkınma içerideki içgüdümüz olduğu gibi dış politikamızın da lokomotifidir." ifadelerini kullandı.