Bahçeli'den AYM'ye HDP ikazı

Yargıtay tarafından Anayasa Mahkemesi'ne tekrar sunulan HDP'yi kapatma davası iddianamesi siyasette bomba etkisi yarattı. Birçok isimden peş peşe açıklamalar geliyor.

Sürecin başından bu yana HDP'nin terörle ilişkisi sebebiyle kapatılması gerektiğini söyleyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, iddianame sonrası açıklamalarda bulundu.

TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan Bahçeli, HDP'nin 2023 yılında ortak aday çıkarma teklifini ele aldı. CHP ve İYİ Parti'nin HDP tarafından kafeslendiğini belirten MHP Lideri, Meral Akşener'i kastederek "İP Başkanı'nın 2023 seçimlerinde HDP ile resmi ittifaka karşı çıkması aralarındaki rol paylaşımında kendisine verilen görevin telaffuz gayretinden başka bir şey değildir." sözlerini söyledi.

HDP'nin kapatılma davasına değinen Bahçeli, AYM'nin ikinci kez iddianameyi iade edemeyeceğini söyleyerek "Türkiye teröre karşı kazanmış olduğu muazzam üstünlüğü TBMM'de kaybedemez, hiç kimse de bu kayba hizmet edemez. Bu kanlı ve karnalık sayfa açılmamak üzere kapatılmalıdır." ifadelerini kullandı.

Anayasa Mahkemesi'nİN HDP'yi kapatması gerektiğini söyleyen Bahçeli, bunun mahkemenin namus borcu olduğunu vurguladı.

Bahçeli konuşmasında ayrıca TİP milletvekili Ahmet Şık'ın devlete yönelik sözlerine şu sözlerle tepki gösterdi:

"TİP'li bir milletvekilinin 'Bu devlet katil bir devlettir' iftiraları karşısında ne yapacağız? Bu hainin dokunulmazlığını kaldırıp adalete teslim etmeyecek miyiz? Böyle bir alçak TBMM'de bizimle aynı havayı teneffüs ediyor. Devlete katil diyen bu soysuz devletin her imkanından istifa ediyor, Hazine'sinden maaşını alıyor. Bu suçlu bilmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti katil olsaydı bugün bulunduğun yer TBMM değil, mezarlık olurdu."