Cumhur İttifakı'nda seçim barajı krizi çıktı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yeni seçim barajı konusunda yüzde 7 oranında Cumhur İttifakı'nın anlaşmaya vardığını açıklamıştı.

Ancak Cumhur İttifakı'nın bir diğer üyesi Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici'den siyaset dünyasını şaşırtan karşı bir tepki geldi. Destici, BBC Türkçe'ye verdiği mülakatta yeni baraj oranına karşı çıktığını açıkladı.

AK Parti'nin hazırladığı Seçim ve Siyasi Partiler Yasası ile ilgili değişiklik önerilerini AK Parti heyetine bildirdiklerini belirten Destici, yüzde 0 baraj önerisinde bulunduklarını ancak uzlaşma arayışı çerçevesinde en fazla bu oranın yüzde 3 olması gerektiğini ilettiklerini belirtti.

"BAŞKANLIKLA YÖNETİLEN HANGİ ÜLKEDE BARAJ VAR?"

Bu kararın ittifakta çatlak oluşturup oluşturmayacağı sorusuna yanıt veren Destici "İttifakın iki partisi yani çoğunluk uzlaştıysa, buna saygı duyarız ama biz kendi fikrimizi de söyleriz. Bu ittifakın çatırdadığı ya da ittifak içinde bir kriz anlamına gelmez. Yani bizim ittifakımız devam ediyor. İttifak zaten barajı geçtiği için ittifak içinde bir baraj da olmadığına göre bizim açımızdan bir problem yok." dedi.

Erdoğan ve Bahçeli'nin açıklamaları öncesi yüzde 5 oranında anlaşmaya vardıklarını söyleyen Destici, "10 ile 7 arasında 3 puanlık bir fark var ama bence o da yüksek bir baraj. Parlamenter sistemde bunu izah edebilirsiniz. Nedir, temsilde adalet yönetimde istikrar. Ama zaten bu sistemde yönetimde istikrar sağlanmış, temsilde adaletin sağlanması için de baraj olmamalı. Başkanlıkla yönetilen hangi ülkede baraj var? Başkanlığa geçmişsek baraj olmaması lazım." ifadelerini kullandı.