Arınç'ten tepki çeken FETÖ sözleri

Mafya örgütü lideri Sedat Peker'in Birleşik Arap Emirlikleri'nde bir takım kirli eller tarafından organize edilerek çektiği videoların siyasette yansımaları devam ediyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başta olmak üzere birçok ismi hedef tahtasına alan Peker'in açıklamaları yankılarını sürdürüyor.

Siyasetin yeniden dizayn edilmek istendiği şu dönemde birçok farklı isim dikkat çeken açıklamalar yapıyor. Bu furyaya Eski TBMM Başkanı, Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da katıldı.

Arınç, Indepent Türkçe gazetesinden Can Bursalı'ya bazı açıklamalarda bulundu.

Sedat Peker'in ortaya attığı iddialarla ilgili sorulan bir soruya cevap veren Arınç, FETÖ'cülerin yıllardır ortaya attığı cezaevi iddialarını tekrar ederek;

"Yargı gereğini yapmalıdır. Nasıl yapacak? Bütün bu iddiaları en ciddi biçimde inceleyecek ve sonucu kamuoyuna açıklayacak. Lohusa kadınların bile tutuklandığı, çocukları ile beraber cezaevinde kaldığı bir Türkiye'de, kanser hastalığı ile boğuşurken bile tahliye edilmeyen insanların bulunduğu bir Türkiye'de tutuklamalar yapılacaksa bu ağır suçların sahipleri hakkında herhalde yapılacak. Bu yargının görevidir.

Tabii Adalet Bakanımızın yargının, HSK'nın ve bunlara talimat verme durumunda olan herkesin 'Bu olayların üzerine gideceksiniz arkadaş. Ben sizden adalet bekliyorum' demesi lazım. Şimdi işin yargı boyutu, emniyet bürokrasisi boyutu var. Emniyetin dışında başka eller de olabilir. Kendi içlerinde tekrar bir arınma gerekiyorsa, bunu yapacaklardır. Ve vatandaşa bilgi verilecektir. Tatmin edilecektir. Çünkü demokrasinin iki önemli ölçütü şeffaflık ve hesap verebilirlik. Her şey şeffaf olacak.

E bu adam bunları bugün söylüyor, acaba doğru mu? Yanlış da olabilir. Ama onları araştırma görevi, yargının görevi. Bir bak bakalım ne diyor? İtham ettikleri şeylere bir bak bakalım, onları bir dinle. Beraat- i zimmet asıldır. Hemen suçlu ilan etme. Bunlar özellikle bazı kişiler için şu anda Türkiye'de uygulanıyor. Ama bazı insanlar için de peşinen terörist denerek ismi de konulabiliyor. Hukuk bu, Balzac demiş ki adalet örümcek ağına benzer, küçücük sinekler takılırlar, ama eşek arıları deler geçer. Bu tarife uymasın bizim adaletimiz. Çünkü Allah bize emrediyor adaleti. Bu seküler hukuk için de böyledir. Bütün bunların araştırılması, devletin görevidir, yargının görevidir, emniyetin görevidir, güvenliğin görevidir. Bütün buralarda aksaklıklar olabilir mi?"

Mafya örgütü liderinin sözlerinin ciddiye alınıp İçişleri Bakanı'nın yargılanmasını istemesi, bu sözleri söylerken FETÖ'cülerin yıllardır propagandasını yaptığı iddiaları tekrar etmesi sosyal medyada büyük tepki çekti.