CHP'den DİAYDER ve PKK'lı gassallara destek

Daha önce yaptığı pekçok konuşmada HDP'yi destek nitelikte açıklamalar yapan ve büyük tepkiler çeken CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu'ndan bir tepki çekecek açıklama daha geldi. Tanrıkulu'nun hedefinde bu kez İBB'ye yönelik olarak başlatılan teftiş vardı.

Tele1 kanalında bir canlı yayına katılan Tanrıkulu, PKK/KCK'nın Diyanet'i olarak da bilinen ve bizzat terörist başı Abdullah Öcalan tarafından kurdurulan Din Âlimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER) için övgü dolu sözler söyledi.

"HEPSİ ÇOK SAYGIN İNSANLAR"

Tanrıkulu, "Muhafazakar Kürtlerin büyük oranda seçimi etkileyen oylarında bu alimlerin açık bir şekilde desteği vardır. Hepsi işinde gücünde olan ve çok saygın insanlar. Bu iktidar kiminle kaybettiğini biliyor o yüzden de hukuk dışı bir yöntemle bunların üzerine gittiler. Geçtiğimiz haziran ayında bir operasyon yaptılar. 30'a yakın din alimini gözaltına aldılar. Bunlardan 10'unu tutukladılar." ifadelerini kullandı.

İBB'de işe alınan ve PKK'lı ailelere yardım kartları dağıttığı tespit edilen gassallar ile ilgili de konuşan Tanrıkulu, "Gassal ölüleri yıkayan birisi yani. Ya bundan ne olacak Allah'ınızı severseniz ne olacak? İşe girmiş veya işteymiş. Bununla Büyükşehir Belediyesi arasında ittifak kurmaya çalışıyorlar. dedi.