CHP'den Tanju Özcan'ın kararına tepki

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın Suriyeli sığınmacılara özel suya 10 katı zam yapacağını açıklaması adeta infial etkisi yarattı. Özcan'ın bu ırkçı ve insan haklarına aykırı kararına birçok kesimden tepkiler yükseldi.

Konu hakkında sessiz kalan CHP tepkiler yükselince bir açıklama yaptı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun yaptığı yazılı açıklamasında "Bolu Belediye Başkanımız Tanju Özcan'ın yabancılar ile ilgili görüşleri kendisini bağlamaktadır." ifadelerini kullandı.

Özcan'ın bu kararı ile parti politikasının taban tabana zıt olduğunu vurgulayan Torun, CHP'nin kırmızı çizgisinin hiçbir insanın ayrımcılığa maruz kalmaması olduğunu belirtti.

CHP'li Bolu Belediyesi meclis üyelerinin bu karara ret oyu vermesini isteyen Torun şu ifadeleri kullandı:

"CHP'nin tutumu, Genel Merkezimiz ile temas kurduğunda kendisine iletilmiştir. Su gibi temel bir yaşam hakkının bırakınız engellenmesi, bu konunun tartışmaya açılması dahi, parti politikalarımız ile taban tabana zıttır. Bolu Belediyesi'nin değerli Meclis Üyelerinin de aksi bir karar almayacağına inanıyoruz. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun liderliğinde iktidara geldiğimizde, ülkemizin gerçek beka sorunu olan sığınmacı sorununu, kimseyi mağdur etmeden çözecek, Suriyeli misafirlerimizi güven içinde ülkelerine uğurlayacağız. Ancak bu süre zarfında partimizin kırmızı çizgisi, hangi ırktan ve inançtan olursa olsun, hiçbir insanın ayrımcılığa maruz kalmaması, mağdur edilmemesidir."