CHP'den HDP'ye ilk resmi ittifak teklifi

2023 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için partiler çalışmalarına şimdiden başladı.

Yaklaşık bir buçuk yıldır koronavirüs pandemisi nedeniyle milletle bütünleşemeyen ve sosyal izolasyonda kalan partiler artık sahaya inmeye ve vatandaşlarla iletişim kurmaya başladılar. Özellikle erken seçim isteyen muhalefet partileri şehir şehir gezerek parti örgütlerini seçimlere hazırlamak için büyük bir propaganda çalışmaları yürütüyor.

2023 seçimlerinde en çok merak edilen konuların başında 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde Millet İttifakı'nın adaylarına destek veren HDP ile nasıl bir ilişki kurulacağı sorusu yer alıyor. CHP muhtemel bir ittifaka sıcak bakarken İYİ Parti'nin bu fikre kesinlikle karşı çıktığı biliniyor. Hatta Akşener yönetiminin eğer HDP ile ittifak kurulursa Millet İttifakı'ndan ayrılacağı çıkan haberler arasındaydı.

Adıyaman'da CHP'den yapılan açıklama ittifakı çatırdatabilir. CHP Adıyaman İl Başkanı Burak Binzet, HDP ile 2023 yılında tıpkı yerel seçimlerde olduğu gibi ittifak kurulması gerektiğini söyledi.

HDP ile ittifak kurulması gerektiğini ve bu partinin kesinlikle kapatılmaması gerektiğini savunan Binzet şu ifadeleri kullandı:

“Bir taraf demokrasiyi, barışı, adaleti ve hakları savunurken, diğer taraf yani Cumhur İttifakı tam tersini savunuyor. Böyle bir ortamda muhalefetin birleşmesi gerekir. Bunun en güzel örneği yerel seçimlerde İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde verilmiştir. HDP bu ülkenin legal partisidir ve kapatılmasını istemeyiz. Değil HDP, başka hiçbir partinin böyle gerekçelerle siyasi olarak kapatılmasından yana değiliz”