CHP'den Mehmet Şimşek'e müthiş teklif

Pandemi nedeniyle bir süre hareketsiz devam eden Türk siyaseti yaklaşan 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi yeniden hareketlenmeye başladı. Millet İttifakı birçok ili ziyaret edip erken seçim talep ederken Cumhur İttifakı ise seçimin vaktinde yapılmasında ısrarcı.

Diğer taraftan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adaylığı, Devlet Bahçeli'nin de daha önce açıkladığı gibi kesinleşmiş durumda. Ancak aynı durum Millet İttifakı için söz konusu değil. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz gün İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş'a adaylık kapılarını kapatında kulislerde yeniden hareketlenme başladı. Birçok kişi Kılıçdaroğlu'nun kendisini ittifakın ortak adayı olmaya hazırladığını söylerken OPTİMAR Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir'den sürpriz bir iddia geldi.

CNN Türk canlı yayınında konuşan Daşdemir, CHP yönetiminin eski AK Partili bakan Mehmet Şimşek'e Cumhurbaşkanlığı adaylığı teklifinde bulunduğunu söyledi. İddiaya göre, bu teklif Kılıçdaroğlu'nun en yakınında tuttuğu isimlerden biri tarafından iletildi.

Daşdemir, Şimşek'e yapılan teklifin gerekçesi olarak "Kürt kökenli olması, eski AK Partili olması, ekonomist olması gibi özellikleri nedeniyle tercih edilmiş olabilir" ifadelerini kullandı.

Şimşek ile temas kurulduğunu ve kendisinin şuan için teklife cevap vermediğini belirten Daşdemir, "Temaslarının olduğunu ve hayır demediğini biliyorum." dedi.