Erdoğan Afganistan için 3 liderle konuştu

Afganistan'da Taliban'ın tüm dünyayı şaşırtacak derecede hızla ülkede kontrolü ele geçirmesinin ardından birçok ülkenin gündeminin ilk sırasında Afganistan yer alıyor.

Bu ülkedeki meseleyi en çok da yaşanması muhtemel göç akınından dolayı takip eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, diplomasi trafiğine başladı.

İlk telefon görüşmesini Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sonrasında Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Irak Başbakanı Mustafa Kazımi ile görüştü.

Görüşme trafiğinde bölgesel ve ticari konular konuşulurken, en önemli konu Afganistan meselesiydi.

AFGANİSTAN

Türkiye'nin Kabil Havalimanı projesini tekrarlayan Erdoğan, havalimanının güvenlik ve işletme sorumluluğunu, uygun şartların oluşması halinde ele alabileceklerini liderlere belirtti.

Afganistan'da kurulacak yeni hükümete değinen Cumhurbaşkanı, kurulacak hükümetin kapsayıcı ve temsil düzeyi yüksek olması gerektiğini ifade etti.

Afganistan'dan gelebilecek göç akınına da değinen Erdoğan, büyük bir trajedi yaşanmaması ve buradan göçün olmaması için Afganistan'da ve komşu ülkelerde yardım sağlamanın şart olduğunu belirtti.