Erdoğan'dan sürpriz Bakanlar Kurulu kararı

Yaz aylarında rahat bir çalışma ortamı geçirmesi beklenen hükümet başını afetler sebebiyle bir türlü kaldıramıyor. Sürekli olarak sahada çalışan bakanlar Ankara'ya uğrayamaz duruma gelişme vaziyette. Son örneği bugün yapılması planlanan Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi yaşandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılması beklenen kabine toplantısı çok sayıda bakanın sahada görev almalarından dolayı ertelendi.

Bu toplantı birçok konuyu gündeme getirmesi açısından büyük önem taşıyor. Peki neler konuşulacaktı?

YENİ TEDBİRLER GÜNDEME GELECEKTİ

Düne kadar 20 binlerin üzerine çıkan ve yüzlerce kişinin vefat ettiği koronavirüs pandemisi masaya yatırılacaktı. Aşılama sürecinin de ele alınacağı toplantıda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın bir sunum yapması bekleniyordu. Koca'nın vaka ve vefat sayılarının kontrol altına alınması adına kapalı ve kalabalık mekanlara aşı olmayanların ya da HES kodunu göstermeyenlerin girişlerinin yasaklanması tedbirini talep edeceği belirtiliyordu.

YÜZ YÜZE EĞİTİM KONUSU

Ziya Selçuk'un istifasının ardından göreve atanan yeni Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de sunum yapacaktı. 6 Eylül'de okulları yüz yüze eğitime geçmeyi amaçlayan MEB'in alacağı tedbirler hakkında bilgi verilecekti.

Bu amaç doğrultusunda öğretmenler, okullarda görev alan diğer çalışanlar ve öğrenci velilerinin aşılarının tamamlanması ya da düzenli PCR testi sonucunu iletmelerine yönelik bir uygulama başlatılması ele alınacaktı.

SEL VE ORMAN YANGINI FELAKETLERİ KONUSU

Ege ve Akdeniz illerinde PKK tarafından ateşe verilen orman yangınları ve Batı Karadeniz'de aşırı yağışlar sonrası meydana gelen sel felaketleri kabinenin bir diğer konusu olacaktı.

Kastamonu, Sinop ve Bartın'da etkili olan felaket sonrası bölgeye yönelik yardımlar ile ağır hasar gören bölgelerin yeniden imarına yönelik kararlar ele alınacaktı.

AFGANİSTAN

Taliban'ın yönetimi ele geçirmeye hazırlanması sonrası Bakanlar Kurulu'nun gündeminde yer alacaktı.