Erdoğan: Fiyatlar aynı hızla geri indirilmeli

Döviz kurlarında yaşanan spekülatif artışın ve özellikle Aralık ayında büyük bir hızla yükselen dolar kurunun 18 TL'ye varan artışları sonrası başta marketler olmak üzere pekçok üründe fahiş oranda zamlar gelmişti.

Yaşanan bu olumsuz gelişmelerin ardından toplanan kabinede önemli kararlar alınmış ve başta Kur korumalı TL vadeli mevduatı sistemi devreye konulmuştu. Bir gecede yaşanan yaklaşık 7 liralık düşüşün ardından dolar kuru şuan 11,5-12 TL seviyelerinde hareket etmekte.

Yaşanan bu olumlu gelişmelere rağmen dolar fırladığında zam yapan perakendecilerin, doların düşüşünün ardından aynı oranda ve hızda zam yapmaması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da gündemine dahil oldu.

Ekonomist ve akademisyenlerle bir toplantı düzenleyen, bu görüşmeler öncesi basına açık bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin önemli bir bölümünü döviz kuruna ve yapılan zamlara ayırdı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada "Dolardaki artış sırasında fiyatları hangi hızla ve hangi oranla yükseltiyorlarsa aynı şekilde şimdi de geri indirmelerini özellikle bekliyoruz. Günde birkaç defa fiyat listesi düzenleyenlerin, etiket değiştirenlerin, kusura bakmasınlar, millet adına takipçisi olacağımı hatırlatmak istiyorum." dedi.