Erdoğan açıkladı: Faiz düşürmeye devam mı?

İlim Yayma Vakfı ve İlim Yayma Cemiyeti tarafından Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen 2021 İlim Yayma Ödül törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada yaptığı konuşmasında çok önemli mesajlar verdi.

Ekonomi hakkında konuşan Erdoğan, herkesin merakla beklediği faiz indirimine devam edilip edilmeyeceği ile ilgili çarpıcı sinyaller verdi.

Kurdaki dalgalanmanın dış operasyonlar kaynaklı olduğunu belirten Erdoğan, "Neymiş efendim faizleri düşürüyormuşuz. Benden başka bir şey beklemeyin. Bir Müslüman olarak naslar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğim. Hüküm bu. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin faiz rakamları ile enflasyon rakamları arasındaki fark 10 katı bulmuşken, yaptıkları sınırlı faiz indirimleri bu tablonun gerekçesi olamaz. Amerika'ya bakın, Avrupa'ya bakın. Hepsinde durum bir felaket. Coğrafyamızdaki iki asırlık kavganın gerisinde ne varsa, bugünkü gelişmelerin gerisinde de o vardır. Cumhuriyetimizin bir asra yaklaşan tarihindeki kalkınma hamlelerimizin önünün kesilmesinin sebebi neyse, bu gelişmelerin sebebi de aynıdır" ifadelerini kullandı.