Erdoğan'dan Tunus'a açıkça darbe uyarısı

Kuzey Afrika'nın kritik ülkelerinden Tunus'ta yapılan darbe Türkiye'nin iç gündemine rağmen Cumhurbaşkanlığı'nın en önemli gündem maddelerinden biri olmaya devam ediyor.

Türkiye'nin bölgede yaptığı yatırımların ve güç dengesinin bozulmasını istemeyen Ankara yönetimi bu konuda diplomasi trafiğini devam ettiriyor.

Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Meclis'i fesh edip Başbakan'ı görevden alarak darbe yapan Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Tunus’un istikrarını, iç barışını ve huzurunu korumasının bölgenin selameti açısından da son derece mühim olduğu belirtilen açıklamada Türkiye'nin ülkede yaşanan gelişmeleri dikkatle takip ettiği aktarıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Said ile yaptıkları görüşmede demokrasi vurgusu dikkat çekti. Görüşmede Tunus Meclisi’nin faaliyetlerinin tüm zorluklara rağmen devam etmesinin hem Tunus için hem de bölge demokrasisi için önemli olduğunu aktarıldı.

Meclis'in mutlak suretle görevine devam etmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, Tunus’ta demokrasinin korunması, özgürlüklerin garanti altına alınması ve hukukun üstünlüğünün gözetilmesinin önemini dile getirdi.