Devlet Bahçeli'den çarpıcı Suriyeliler açıklaması

Siyasette son dönemlerde gündem maddesi yeniden Suriyeliler olmuş durumda. Sığınmacılar konusunda başta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere muhalefet cephesi yeniden ülkelerine dönmeleri için çalışmalar başlatacaklarını açıklamıştı.

Ne söyleyeceği merakla beklenen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli günler süren sessizliğini Türkgün gazetesine bozdu.

Sığınmacıların yeniden ülkelerine dönmelerinden yana olduklarının altını çizen Bahçeli, ''Bir yanda ülkesi için canını ortaya koyanlar varken, diğer yanda sığındığı ülkenin plajlarında keyif sürenler, doğal olarak maşeri vicdanda sorgulanmaktadır. Şu da var ki, bayram münasebetiyle kendi ülkelerine gidebilenlerin, bu gidişlerinde sorun yaşamayanların geri dönüşlerine lüzum yoktur.'' ifadelerini kullandı.

Taliban baskısı sebebiyle ülkelerinden kaçıp Türkiye'ye sığınan Afgan göçmenler konusuna da değinen Bahçeli bu göçün Türkiye için risk ve tehdit olacağını belirtti.

Bahçeli, ''Düzensiz göç, adı konmamış bir istiladır, demografik yapımıza kumpastır. Tehlike alarm verici düzeydedir. Asıl üzerinde durulması gereken risk ve tehdit ise bu göç hareketliliğinin nihai durağının Türkiye olacağı yönündeki yorum ve tahminlerdir.'' ifadelerini kullanırken küresel ve bölgesel güçlerin düzensiz göç akınlarındaki rolünün araştırılması gerektiğini vurguladı.