İmamoğlu üçüncü sıraya düştü

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi bugün köşesinde Optimar'ın seçim anketine yer verdi. Selvi'nin paylaştığı sonuçlara göre en büyük sürprizi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu yaşıyor. 23 Haziran seçiminde rekor bir oy ve farkla seçilen İmamoğlu'nun son oy oranları ilk güne nazaran oldukça kötü. Öyle ki, Yavaş'ın ardından üçüncü sıraya geriledi.

EKONOMİ VE KORONAVİRÜS KAPIŞIYOR

Optimar tarafından 22-30 Nisan tarihleri arasında yapılan anket araştırmasına göre, seçmen tarafından Türkiye'nin en önemli en büyük sorunu olarak yüzde 33,2 ile ekonomi ilk sırada yer aldı. Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs pandemisi ise yüzde 30,9 ile ikinci sırada yer aldı. Üçüncü sırada ise yüzde 13,7 ile işsizlik geliyor.

"EKONOMİ SORUNUNU AK PARTİ ÇÖZER"

Birinci sırada çıkan ekonomi sorununu kimin çözeceği sorusuna birinci sırada yüzde 35,4 ile AK Parti çıktı. CHP'nin çözeceğini düşünenlerin oranı yüzde 18,2 olurken, İYİ Parti diyenler yüzde 6,2'de kaldı.

EKREM İMAMOĞLU DÜŞÜŞTE

En beğenilen siyasetçiler anketinde ise sürprizler var. Ankette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 29,3 ile ile birinci sırada yer alırken, geçtiğimiz anketlerde sürekli olarak ikinci sırada yer alan İmamoğlu üçüncü sıraya geriledi. Mansur Yavaş yüzde 13,4 ile ikinci sırada yer alırken İmamoğlu yüzde 8,9 ile üçüncü sıraya düştü. 

Kılıçdaroğlu'nun Son Durumu

Cumhurbaşkanlığı adaylığı konuşulmaya başlanan, olabileceğini dillendiren Kılıçdaroğlu son anketlerde umduğunu bulmuş değil. CHP lideri son ankette Demirtaş ve Akşener'in ardından yüzde 5,7 ile altıncı sırada yer aldı. Ayrıca CHP seçmeninin yüzde 27,3'ü Kılıçdaroğlu'nu başarısız bulduğunu belirtiyor.

PARTİLERİN SON OY ORANLARI

Son dönemlerde AK Parti'nin çok oy kaybettiği ve iktidarı kesin olarak kazanamayacağı söylense de son sonuçlar pek de öyle gözükmüyor. Optimar'ın anketine göre partilerin oy oranları şu şekilde:

AK Parti: % 39,7

CHP: % 24,1

MHP: % 10,9

HDP: % 10,8

İYİ Parti: % 9,8

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ ANKETİ

Muhtemel Cumhurbaşkanı adayları için yapılan ankette yine sürpriz gözükmüyor. Optimar'ın anketine göre muhtemel Cumhurbaşkanı adaylarının oy oranları şu şekilde:

Erdoğan: % 38,6

Yavaş: % 15,7

İmamoğlu: % 9,6

Akşener: % 6,0

Kılıçdaroğlu: % 4,1

ABDULLAH GÜL'E MUHALEFET SEÇMENİNDEN ŞOK

"Muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?" sorusuna verilen cevaplarda Mansur Yavaş yüzde 29 ile birinci sırada. Onu, yüzde 13,3 ile Ekrem İmamoğlu takip ederken Kılıçdaroğlu yüzde 8,7 ile üçüncü sırada yer alıyor. Akşener yüzde 7,3 ile dördüncü sırada.

2018 seçimlerinde muhalefetin ortak adayı olması için seçim çalışmaları yaptığı ortaya çıkan Abdullah Gül ise muhalefet seçmeninden umduğunu bulabilmiş değil. Gül'ün aday olmasını isteyen seçmen sayısı sadece yüzde 2,6.