İmamoğlu ulaşıma yine zam istedi

Göreve geldiğinden bu yana zam haberleriyle tepki çeken İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, yine bir zam haberiyle gündeme geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında, elektronik bilet ücretleri için yüzde 22,47 zam talep edildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bölge Müdürü Serdar Yücel, UKOME'de daha önce yapılan toplantıda zam meselelerinin Aralık ayında yapılması kararını aldıklarını belirterek teklifin o ayda görüşülmesi gerektiğini söyledi.

Koronavirüs pandemisi döneminde zaten yüzde 35 zam yapıldığını hatırlatan Yücel yeni zammın vatandaşları sıkıntıya sokacağını belirtti.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir ise zammı savunarak, yapılmak istenen zammın zaten geçtiğimiz Aralık ayında yapılması gerektiğini ancak pandemi nedeniyle ertelendiğini belirtti.

CHP'li İBB'nin teklifi oy çokluğuyla reddedildi.

Öte yandan, UKOME'de M9 metro hatları ile entegre otobüs hatları arasında ücretsiz aktarma yapılmasını içeren teklif kabul edildi.

Ayrıca minibüs taksi, taksi dolmuş ve okul servisleri dışındaki servislerde araç yaş sınırlaması koşulunun, 1 Eylül 2021'e kadar başvurulması koşuluyla 6 ay aranmaması teklifi, oy birliği ile kabul edildi.