Yanan ormanlık alanlar turizme açılacak mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, A Haber ve TV ortak yayınında orman yangınları sonrası yanan alanların akıbetine ilişkin olarak açıklama yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a yanan ormanlık bölgelerin turizme açılması için Erdoğan tarafından yetki verildiği iddiasına ilişkin olarak konuşan Cumhurbaşkanı bu iddiaya tepki gösterdi.

İddiaları "Ben böyle bir yetki vermedim" diyerek reddeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben Kültür ve Turizm Bakanımıza böyle bir yetki vermedim. Ne başbakanlık döneminde böyle bir yetki verdim ne de Cumhurbaşkanlığım döneminde şimdiki Kültür Bakanıma verdim." ifadelerini kullandı.

Dikey mimariye karşı olduğunu söyleyen Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nu iddiasını ispat etmeye davet ederek "Buradaki belediyeler CHP'li belediyeler. CHP'li belediyeler olarak; burada imar planlamalarını yaparken, ormandan yerler vermek suretiyle buralarda inşaatlar yapılmışsa sorumlusu sensin. Bu konuyla ilgili olarak da AK Parti olarak her türlü müdahaleye varız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak da Marmaris'te Bodrum'da birçok yerleri yıktık. Bay Kemal, senin yıkılan yerlerden haberin yok mu?" dedi.

19 yıl içerisinde 5 milyon 400 bin ağaç diktiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı, yanan yerlere de hemen ağaç dikeceklerini belirtti.