Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Afgan göçmen itirafı

İstanbul Tersane Komutanlığı'nda Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 1'inci Gemi Denize İniş ve Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi 1'inci Gemi Sac Kesim Töreni'ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında Afganistan ile ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Taliban'ın başkent Kabil'e girmesini değerlendiren Erdoğan, "Afganistan'ın istikrara kavuşması için her türlü çabayı göstereceğiz." ifadelerini kullanırken Afganistan'ın komşusu konumundaki Pakistan'a da konu hakkında mesajlar verdi. Cumhurbaşkanı, Afganistan'a barışın gelmesi için Pakistan'a önemli görev düştüğünü belirtti.

Göç dalgasının durdurmanın Pakistan'a görev düştüğünün altını çizen Erdoğan, "Giderek yoğunlaşan ve İran üzerinden gelen bir Afgan göçmen dalgası ile karşı karşıyayız. Bunu önlemek için de Pakistan'la işbirliğini artırarak sürdürmemiz gerekiyor. Son dönemde çatışmaların yoğunlaştığı Afganistan'a da barışın istikrarın gelmesi için de Pakistan'a hayati görevler düşüyor. Afganistan'ın istikrara kavuşması için her türlü çabayı göstereceğiz." dedi.