Erdoğan'dan muhalefeti kızdıracak rakam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan uzun bir aranın ardından ilk yurt dışı ziyareti için Brüksel'e gidiyor. NATO Zirvesi için gidecek olan Erdoğan, uçuş öncesi basın toplantısı düzenledi, gündeme dair sorulara cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeminde olan konulardan biri de muhalefetin sürekli olarak iddialarda bulunduğu Merkez Bankası'nın döviz rezervleriydi.

Erdoğan, Merkez Bankası'nın döviz rezervinin artışta olduğunu ve şuan toplam 100 milyar dolar seviyesine çıktığını açıkladı.

Ülkelerin kendi aralarında SWAP anlaşmaları olduğunu ve Türkiye'nin de bu tarz anlaşmalar yaptığını hatırlatan Cumhurbaşkanı, Çin ile daha önce yaptıkları 2,4 milyan dolarlık SWAP anlaşmasının yanına 3,6 milyar dolarlık yeni bir anlaşma daha eklediklerini ve Çin ile toplamda 6 milyar dolarlık bir SWAP anlaşması imzalandığını açıkladı.

Kendi Başbakanlığı döneminde Merkez Bankası döviz rezervlerinin 135 milyar dolar seviyelerine kadar çıktığını belirten Erdoğan, bu tırmanışın yeniden başladığını belirterek, "Bu Türkiye'nin son zamanlardaki çok ciddi bir sıçraması oldu. Kendilerine göre; Merkez Bankası'nın döviz rezervi düşüyor bundan dolayı zil takıp oynayanlar var. Onların bu oyununu da bozmuş oldu." ifadelerini kullandı.