Erdoğan savunma sanayii hedefini açıkladı

İstanbul Tersane Komutanlığı'nda düzenlenen Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 1. Gemi Denize İniş ve Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi 1. Gemi Sac Kesim Töreni'nde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan savunma sanayiinde gelinen nokta konusunda bir takım bilgiler verdi.

Pakistan ile ilişkilerinin güçlenerek büyümesinden taraftar olduklarının altını çizen Erdoğan, "Terörle mücadeleden sınır ötesi harekatlarımıza kadar attığımız her adımda maruz kaldığımız açık gizli ambargoları biz biliyoruz. Bunlar bizi yıldıramadı. Sonuçta savunma sanayiindeki dışa bağımlılığımızı yüzde 80’lerden yüzde 20’lerin altına çektiğimiz bir döneme geldik” sözlerini kullanarak Batı ülkelerinin uyguladığı yıldırma politikalarından bahsetti.

Daha önce sık sık kullandığı "kötü komşu, insanı hacet sahibi eder" sözünü tekrarlayan Cumhurbaşkanı, "Batılılar bize vermedikleri her savunma sanayi ürünüyle kendi tasarım ve üretim sürecimizi başlatmamıza yol açmışlardır, sağ olsunlar. Türkiye'yi köşeye sıkıştırmak, çaresiz bırakmak ve dayattıkları istikamete yönlendirmek için uyguladıkları sinsi politikaların bugün bizi getirdiği yer sebebiyle aslında kendilerine şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Halen yürütmekte olduğumuz ve önümüzdeki 4-5 yıl içinde hepsi de neticelenecek projeler devreye girdiğinde Türkiye, savunma sanayi alanında dünyanın en üst ligine çıkmış olacaktır." dedi.