Erdoğan ve Putin dört meseleyi konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi'nde ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmesi sonrası Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilk görüşmesini yaptı.

Telefon üzerinden gerçekleşen görüşmede 4 konu masaya yatırıldı: Aşı, turizm, Dağlık Karabağ ve Suriye.

SPUTNİK V AŞISI VE TURİZM

Kremlin Basın Servisi'nden görüşme sonrası yapılan açıklamada, Sputnik V aşısı tedarikinin ve Rusya'nın yeniden başlattığı hava ulaşımı serbestisinin konuşulduğu belirtildi.

DAĞLIK KARABAĞ KONUŞULDU

Erdoğan ve Putin'in gündemindeki bir diğer konu Dağlık Karabağ'dı. 30 yıllık işgalin sona erdirilmesinin ardından son durum ele alınırken "Görüşmede, Türk-Rus Ortak Gözlem Merkezi’nin çalışmaları olumlu olarak değerlendirildi. Türkiye Cumhurbaşkanı; Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan liderlerinin 9 Kasım 2020 ve 11 Ocak 2021 tarihli bildirilerinde öngörülen anlaşmaların tam olarak uygulanmasını sağlamak için Rusya'nın çabalarına desteğini dile getirdi." ifadelerine yer verildi.

SURİYE KONUSU

Suriye iç savaşının değerlendirildiği görüşmede, "Rus ve Türk ordularının İdlib'de ve ülkenin kuzey doğusundaki gerginliğin tırmanmasını önlemeye yönelik ortak faaliyetlerinin ve bu bölgelerde kalan terörist gruplarla mücadele etmenin önemi vurgulandı.” ifadeleri kullanıldı.