Erdoğan'dan Akşener'a ağır tazminat davası

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı terör devleti İsrail'in Başbakanı Benjamin Netanyahu'ya benzetmesinin ardından Erdoğan cephesinden ilk hamle geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meral Akşener hakkında 250 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın tarafından Asliye Hukuk Mahkemesi'ne teslim edilen dava dilekçesinde, çocukları katleden Netanyahu'nun Filistin davasına sürekli olarak destek bildiren Erdoğan'a benzetilmesi "kışkırtıcılık" olarak nitelendirildi.

Dilekçede şu ifadelere yer verildi:

"Bu figür, tüm İslam coğrafyasında olduğu gibi ülkemizde de çocukları dahi ayırmaksızın sivilleri katleden, insanların yerleşim yerlerine zorla el koyan, işgalci ve yayılmacı politikalar takip eden, İslam ve insanlık düşmanı biri olarak bilinmekte ve kabul edilmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın böyle bir figüre benzetilmesi, bu figürün özdeşleştiği ve bir kısmı yukarıda özetlenen sıfatların da Sayın Cumhurbaşkanımıza yakıştırılması anlamına gelmektedir. Hele hele İsrail'in son haftalardaki katliamları nedeniyle toplumda çok yüksek hassasiyetin oluştuğu bir dönemde bu katliamların sorumlusu olan bir başbakanla, Sayın Cumhurbaşkanımızın benzetilmesi, tamamen hakaret kastıyla yapılmış fevkalade kışkırtıcı bir eylemdir."