Erdoğan'dan Biden'ın yüzüne PKK çıkışı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında günlerdir beklenen zirve sona erdi. Belçika'nın başkenti Brüksel'de NATO Karargâhı'nda gerçekleşen görüşmede Biden'ın ardından Erdoğan bir basın açıklaması yaptı.

Heyetler arası görüşmelerle birlikte toplam 95 dakikayı bulan görüşmeler sonrası basın açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda nelerin konuşulduğunu paylaştı.


Joe Biden: Çok iyi bir görüşme yaptık


İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

PKK/YPG:

 • Terörle mücadele başta olmak üzere Türkiye'nin önceliklerini, hassasiyetlerini ve haklı beklentilerini müttefiklerimizin dikkatine sunduk. Burada üzülerek bir noktanın altını çizmek istiyorum. Örgütler arasında ayrım yapan, iyi-kötü terörist sınıflamasına giden çarpık anlayış ne yazık ki mevcudiyetini koruyor. Böyle bir yapı, terörü yok etmez. Aksine teröre özgüven verir. Bir terör örgütü eliyle diğerinin yok edilemeyeceği de ortaya çıkmıştır.

 • PYD ve PKK'ya verilen desteğin artık sonlandırılması gerektiğini açıkça ifade ettim. Suriye'nin bir terörist yetiştirme kampı olmasının da önüne geçmeye çalıştık. Bugüne kadar 9 binden fazla terörist savaşçı yakaladık ve ülkelerine gönderdik. 100 binden fazla şüpheliye ülkeye giriş yasağı koyduk. Teslim ettiğimiz teröristler herhangi bir tahkikata uğramadan serbestçe dolaşabilmesi ve terör eylemi yapması büyük bir zafiyettir.   

AFGANİSTAN:

 • Diplomatik lojistik ve mali konularda ABD'nin bize vereceği destek önemli bir destek arz ediyor. Taliban gerçeğini göz ardı etmek mümkün değil. Afganistan'da biz Pakistan'ı da yanımıza alma düşüncemizi, Macaristan'ı yanımıza alma düşüncemizi kendilerine (Biden) ilettik. Bir mutabakat söz konusu, bir sıkıntı yok.   

S-400 ve F-35:

 • S-400'de bizim düşüncemiz daha önce neyse aynısını da kendisine ilettim. F-35 konusunu da kendisine ifade ettim. Savunma sanayisinde müşterek yapacağımız adımlar nelerdir bunları konuştuk. Bundan sonraki süreçte de bakanlarımız muhataplarıyla görüşerek bu ilişkileri sağlama bağlayacaktır.


   

EMMANUEL MACRON:

 • İslam'a karşı olmadığını ısrarla söyledi. Bu süreç içerisinde "Bazı unsurlar bunları uydurdular. Dost olarak bunları size söylüyorum" ifadelerini kullandı.


   

YUNANİSTAN BAŞBAKANI MİÇOTAKİS:

 • Aramızda güzel bir görüşme geçti. Üçüncü ülke ve kişileri karıştırmamız gerektiğini söyledim. Özel hatlardan görüşme yapmamız gerektiğini ifade etti. Sıkıntılı konular nelerse masaya koyup görevli arkadaşlarımız üzerinde çalışıp bize getirsinler, kararı biz verip adım atalım dedim.


   

BİDEN'I TÜRKİYE'YE DAVET:

 • Kendisini Türkiye'ye davet ettim. Uygun bir dönemde gerçekleştirebileceğini ifade etti.


   

SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI:

 • Soykırım konusu hamdolsun hiç gündeme gelmedi.